RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandaliczne zachowanie posła PO. RPO przekazuje skargę do Komisji Etyki Poselskiej

Polityk Platformy krzyczał dziennikarzowi do ucha przez megafon (fot. TVP Info)

Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej w sprawie skargi na posła Cezarego Tomczyka. Chodzi o zachowanie polityka PO, który krzyczał przez megafon do ucha szefa portalu tvp.info Samuela Pereiry.

Skandaliczne zachowanie posła PO. Jest wniosek do RPO

„Prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości” – krzyczał przez megafon do redaktora naczelnego portalu tvp.info poseł Platformy Obywatelskiej...

zobacz więcej

4 czerwca podczas wiecu Rafała Trzaskowskiego poseł PO Cezary Tomczyk przez megafon krzyczał do ucha dziennikarza, szefa portalu tvp.info Samuela Pereiry: „Prosiłbym o zachowanie bezpiecznej odległości”.

W tej sprawie u RPO interweniował szczeciński radny Dariusz Matecki. Skierował wniosek do Adama Bodnara, by podjął interwencję. Teraz RPO sprawę skierował do szefowej Komisji Etyki Poselskiej, tłumacząc, że „nie jest organem właściwym do rozpoznawania skarg w odniesieniu do posłów i senatorów”.

Jednocześnie RPO zauważa, że „opisane zdarzenie powinno zostać wyjaśnione w związku z koniecznością zagwarantowania dziennikarzom bezpieczeństwa i możliwości swobodnego wykonywania czynności dziennikarskich, co ma bezpośrednie przełożenie na prawo obywateli do pozyskiwania informacji”. Bodnar podkreślił w piśmie, że „analizując wskazane zdarzenie należy mieć na uwadze, iż funkcjonariusze państwa powinni uwzględniać szczególną rolę dziennikarzy podczas zgromadzeń i odróżnić specyfikę ich uczestnictwa w wydarzeniu jako bezstronnych obserwatorów od pozostałych uczestników”. Wskazał, że „trzeba przeanalizować, czy stosowano wobec dziennikarzy nieuzasadnione działania utrudniające im pracę podczas tego wydarzenia”.


źródło:
Zobacz więcej