RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kandydat KO ponowił deklarację ws. Marszu Niepodległości

Środowisko Trzaskowskiego wielokrotnie atakowało Marsz Niepodległości (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Wezmę udział w Marszu Niepodległości, jeśli będzie on bezpieczny i będą w nim mogły wziąć udział rodziny z dziećmi – powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odpowiadając na pytanie w ramach „Areny Prezydenckiej” w Lesznie. To kolejna wypowiedź w tym tonie w ostatnich dniach, kontrastująca z wcześniejszymi działaniami środowiska polityka. W przeszłości samemu Trzaskowskiemu zdarzało się zakazywać marszów narodowcom, a znajdujący się pod jego władzą warszawski ratusz finansował środowiska związane z Antifą.

Bosak: Nie wierzę w nawrócenie Trzaskowskiego

– Nie do końca wierzę w nawrócenie Rafała Trzaskowskiego – mówił w piątek poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, kandydat w wyborach prezydenckich....

zobacz więcej

Jako pierwszy zadawał pytanie dziennikarz TV Republika, który zapytał o Marsz Niepodległości w Warszawie i nazwanie przez Guya Verhofstadta jego uczestników „neonazistami” i „faszystami”.

Rafał Trzaskowski odpowiedział, że jeśli marsz nie będzie „polityczny”, jeżeli będą mogły udać się na niego rodziny z dziećmi i będzie on bezpieczny, weźmie w nim udział. Dodał, że nie nazwałbym uczestników marszu nazistami, bo biorą w nim udział „różni ludzie”.

To nie pierwsza tego typu, zadziwiająca jeśli brać pod uwagę wcześniejszą retorykę PO, wypowiedź Trzaskowskiego w ostatnich dniach. Niedawno do nowej linii kandydata KO wobec manifestacji odniósł się prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. Działacz społeczny ocenił, że jest to jedynie przedwyborcza strategia i apelował, by nie głosować na Rafała Trzaskowskiego.

„Marsz Niepodległości jest wydarzeniem dla wszystkich patriotów. Jak już Pan Trzaskowski będzie stawiał Polskę na pierwszym miejscu, a nie Niemcy – to serdecznie zapraszam” – napisał.

O „przemianę” Trzaskowskiego pytany był również Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta, o którego elektorat – zdaniem wielu – zabiega kandydat KO. – Powinienem powiedzieć, że się cieszę z nawrócenia, ale prawda jest taka, że nie do końca w to nawrócenie wierzę – ocenił na antenie Polsat News.

Trzaskowski zakazał marszu narodowców

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakazał zaplanowanego na 1 maja marszu, który zarejestrowały Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież...

zobacz więcej

– Pamiętam też jego postawę, kiedy były Marsze Niepodległości i jego poprzedniczki pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, która nadużyła przepisy, bo później przegrała w sądzie, i rozwiązywała Marsz Niepodległości czy zakazywała go w roku 2018 lub 2019 – mówił.

Z kolei przed rokiem już jako prezydent Warszawy Trzaskowski zakazał zaplanowanego na 1 maja marszu, który zarejestrowały Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolska i Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Głośnym echem odbiła się też sprawa finansowego wspierania przez warszawski ratusz grup związanych z Antifą – bojówkami skrajnej lewicy, które atakowały Marsz Niepodległości.

źródło:
Zobacz więcej