RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Londyn objął sankcjami 49 osób i urzędów. Powodem łamanie praw człowieka

To pierwsze sankcje, jakie Londyn ogłasza samodzielnie, po opuszczeniu UE (fot. Dan Kitwood/Getty Images)
To pierwsze sankcje, jakie Londyn ogłasza samodzielnie, po opuszczeniu UE (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Zamrożenie pieniędzy na kontach i zakaz wjazdu do kraju. Londyn ogłasza indywidualne sankcje wobec Rosjan, Saudyjczków oraz obywateli Korei Północnej i Birmy. Chodzi o ludzi zaangażowanych, zdaniem Brytyjczyków, w zabójstwa Siergieja Magnitskiego, Dżamala Chaszogdżiego, a także tych, którzy mieli brać udział w prześladowaniu muzułmanów w Birmie.

USA uznaje Huawei i ZTE za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykańska federalna komisja komunikacji (FCC) we wtorek formalnie uznała chińskie firmy technologiczne Huawei i ZTE za podmioty, stanowiące...

zobacz więcej

Łącznie władze Wielkiej Brytanii w ramach ogłoszonego w poniedziałek własnego reżimu sankcyjnego zakazały wjazdu na terytorium kraju i zamroziły aktywa 49 podmiotów.

Na liście znalazło się 25 obywateli Rosji zamieszanych w torturowanie i śmierć w 2009 roku w areszcie prawnika Siergieja Magnitskiego, który ujawnił nadużycia w rosyjskich organach skarbowych. Najważniejszym z nich jest Aleksandr Bastrykin, szef Komitetu Śledczego, który podlega bezpośrednio prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Sankcjami objęto także 20 obywateli Arabii Saudyjskiej, którzy mają związek z zabójstwem dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w 2018 roku, w saudyjskim konsulacie w Stambule. Listę uzupełnia dwóch birmańskich generałów, którzy odpowiedzialni są za prześladowania muzułmańskiej mniejszości Rohingjów, a także dwa biura w ministerstwie bezpieczeństwa państwowego Korei Północnej, które odpowiadają za nadzór nad obozami pracy przymusowej w tym kraju.

Szef dyplomacji Dominic Raab mówił w parlamencie, że Zjednoczone Królestwo wysyła jasny sygnał. – Ci, którzy mają krew na rękach, ci, którzy są katami pracującymi dla autokratów, nie będą mogli wjechać sobie do kraju, kupić domu na King's Road i zrobić zakupów świątecznych w Knightsbridge czy po prostu przepuścić brudne pieniądze poprzez brytyjskie banki i inne instytucje finansowe – deklarował Dominic Raab. Jak zapowiedział, lista będzie w najbliższych miesiącach rozszerzana o kolejne osoby i organizacje. Poinformował też, że spotka się z wdową po Siergieju Magnitskim oraz z dwójką jego dzieci.

To pierwsze sankcje, jakie Londyn ogłasza samodzielnie, po opuszczeniu Unii Europejskiej.

źródło:
Zobacz więcej