RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PiS składa skargę do PKW. Zarzuca urzędowi agitację na rzecz Trzaskowskiego

Na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku umieszczono baner opracowany przez komitet wyborczy KO (fot. PAP/Mateusz Marek)

Prawo i Sprawiedliwość złożyło skargę do Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratury na agitację wyborczą prowadzoną przez Urząd Miasta Łodzi na rzecz Rafał Trzaskowskiego – potwierdził to w poniedziałek przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS poseł Krzysztof Sobolewski.

Radny pokazuje maila od Trzaskowskiego. „Nawet platformersi łapią się za głowę”

Zgłosiło się do mnie niezależnie trzech pracowników różnych urzędów, z których dwóch to wyborcy opozycji – jeden PO, a drugi Lewicy. Pokazali mi...

zobacz więcej

– Do Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratury została złożona skarga na agitację wyborczą prowadzoną na stronach internetowych i za pośrednictwem profili społecznościowych Urzędu Miasta Łodzi na rzecz kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego – poinformował w poniedziałek przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS (KWPiS) poseł Krzysztof Sobolewski. – To wykorzystywanie instytucji samorządowej do prowadzenia kampanii kandydatowi KO na prezydenta Rafałowi Trzaskowskiemu – mówił.

– Przecież to złamanie Kodeksu wyborczego. Tak jak jest zakaz prowadzenia kampanii na terenie instytucji rządowych, samorządowych, w budynkach samorządowych, na przykład w szkołach, tak samo ten zakaz dotyczy włączania się administracji samorządowej w kampanię – przekonywał szef KWPiS. – Nie chcieliśmy tego nagłaśniać, ale skargę do PKW i prokuratury złożyliśmy formalnie już w piątek – powiedział.

Na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku przed wiecem kandydata KO w ub. piątek umieszczono zaproszenie – baner opracowany przez komitet wyborczy KO na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim.

W mediach społecznościowych, szczególnie na stronach polityków, nadal pisze się i mówi o „aferze” i złamaniu Kodeksu wyborczego. Politycy PiS, którzy w Łodzi są w opozycji wobec ekipy Hanny Zdanowskiej z PO (KO), nazywają skandalem umieszczenie w internetowej witrynie urzędu miasta zaproszenia na wiec wyborczy kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który odwiedził w piątek miasto i województwo. Zaproszenie oprócz tekstu zawiera oficjalne materiały wyborcze komitetu Rafała Trzaskowskiego.

„Jesteśmy wściekli”. Gazeta Wyborcza zbiera podpisy dla kandydata KO

W piątkowym wydaniu „Gazety Wyborczej” będzie można znaleźć formularz do zbierania podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta RP. Ze względu na...

zobacz więcej

„Prawie 70 proc. frekwencji to znak, że wybory prezydenckie to dla Was ważna sprawa. Dlatego przekazujemy informację, że dziś o godz. 17.00 na ul. Piotrkowskiej przed OFF-em odbędzie się otwarte spotkanie z Rafałem Trzaskowskim. PS. Oczywiście jak tylko dostaniemy informację o spotkaniu Andrzeja Dudy z mieszkańcami Łodzi, również o tym poinformujemy” – to cała treść zaproszenia na piątkowy wiec Trzaskowskiego na profilu FB Urzędu Miasta Łodzi. Pod postem jest kilka tysięcy reakcji i komentarzy.

Rzecznik prezydent Zdanowskiej Marcin Masłowski, uważa, że zaproszenie na wiec potraktowano na profilu miasta informacyjnie. W niedzielę Masłowski nie chciał komentować sprawy, przysłał tylko oświadczenie prasowe.

„70-procentowa frekwencja w wyborach pokazała, że łodzianie są bardzo zainteresowani wyborami prezydenckimi. Dlatego też na fanpage'u miasta pojawiła się nie tylko informacja o spotkaniu z kandydatem, ale także relacja ze spotkania z mieszkańcami. Jednocześnie w postach pojawiło się zapewnienie, że dokładnie takie same co do treści i formy informacje pojawią się z okazji wizyty w naszym mieście Andrzeja Dudy. Co więcej, taką informację przesłaliśmy także do sztabu pana prezydenta. Działania te mają charakter wyłącznie informacyjny i są realizowane w ramach kampanii profrekwencyjnej” – napisał w oświadczeniu rzecznik prezydent Łodzi.

E-mail Trzaskowskiego do urzędników. „Trzykrotne złamanie prawa” [WIDEO]

Rafał Trzaskowski, kandydat PO w wyborach prezydenckich rozesłał do 8 tys. urzędników e-maila, w którym tłumaczył, dlaczego kandyduje. – Można...

zobacz więcej

Radny Sebastian Bulak z PiS zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt – jego zdaniem – nielegalnego działania Urzędu Miasta Łodzi. Tym razem chodzi o wpisy z na profilu Rady Miasta, gdzie kilka dni temu umieszczono zdjęcie je przewodniczącego Marcina Gołaszewskiego (KO) w błękitnej koszulce z napisem „Rafał Trzaskowski” i logo komitetu kandydata KO. Wpis z 2 lipca jest na stronie, którą formalnie administruje urząd miasta.

We wskazanym przez radnego wpisie, oprócz zdjęcia, jest tekst z zaproszeniem łodzian na wiec Trzaskowskiego, ten sam wiec, na który zapraszano na oficjalnej stronie magistratu.

Przewodniczący Marcin Gołaszewski w odpowiedzi na pytanie PAP, dlaczego opublikowano ten tekst i jego zdjęcie w koszulce komitetu Trzaskowskiego, odsyła do urzędu miasta.

– Nie ja zarządzam profilem rady miejskiej, bo to urząd miasta zarządza tym profilem – powiedział. Szef rady odpowiedział jednak na inne pytanie PAP, dlaczego pojawił się w koszulce z napisem agitującym na rzecz Trzaskowskiego na oficjalnej konferencji prasowej w godzinach swojej pracy.

– Nie uważam tego za niestosowne, bo ja jestem obywatelem, łodzianinem i tak samo mam prawo reprezentować poglądy polityczne – odparł Marcin Gołaszewski.

źródło:

Zobacz więcej