RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł KO o zakazie adopcji przez pary jednopłciowe: Zapis w konstytucji niczego nie zamyka

Politycy KO i PSL nie chcą zdradzić, jak zagłosują ws. zakazu adopcji przez pary jednopłciowe (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Prezydent Andrzej Duda zaproponował, żeby wpisać do konstytucji zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. – To jest temat zastępczy. Absolutnie nie ma takiego problemu. Jeżeli prezydent mówi, że zapisanie tego w konstytucji zamknie jakąkolwiek dyskusję, to przypominam, że choćby kwestia wieku sędziów Sądu Najwyższego była również zapisana w konstytucji, a PiS próbuje ciągle debatować na ten temat i podnosić, że nie zgadza się z tym w konstytucji. Zapisanie czegokolwiek w konstytucji niczego nie zamyka – powiedział portalowi tvp.info poseł KO Mirosław Suchoń.

Premier: Trzaskowski ma pewne poglądy, ale sam się z nimi nie zgadza

Rafał Trzaskowski ma pewne poglądy, ale sam się z nimi nie zgadza — powiedział w poniedziałek w Kowalewie Pomorskim (Kujawsko-Pomorskie) premier...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Czy Koalicja Obywatelska zatem zagłosuje przeciwko zmianie konstytucji? – Propozycja pana prezydenta to jedynie próba skrętu, odwrócenia uwagi od tego, co dzisiaj Polaków interesuje. Jak będzie, to będziemy wiedzieć dopiero, kiedy projekt ukaże się w Sejmie. Absolutnie nie jest to projekt, tylko temat zastępczy, który ma odwrócić uwagę od ułaskawienia przez prezydenta Dudę osoby, która została skazana za czyny seksualne wobec osoby małoletniej. Już na zawsze prezydent Duda będzie człowiekiem, który ułaskawił pedofila – stwierdził Suchoń. Sam prezydent i jego ministrowie wielokrotnie tłumaczyli, że ułaskawienie dotyczyło tylko sądowego zakazu zbliżania się do rodziny, a sprawca odsiedział cały wyrok więzienia. Matka ofiary i partnerka ułaskawionego w mediach dziękowała prezydentowi za to, że pozwolił jej odbudować rodzinę.

Wątpliwości, czy poprzeć propozycję prezydenta nie mają politycy Prawa i Sprawiedliwości. – To jest wielki sprawdzian dla opozycji i Rafała Trzaskowskiego, czy poprze to. Prawo i Sprawiedliwość oczywiście tak. Wielokrotnie Jarosław Kaczyński mówił, że my nie pozwolimy, żeby eksperymentować na polskich dzieciach, bo to są niedozwolone eksperymenty, szkodzące dzieciom. Mówimy o adopcji dzieci przez pary gejowskie czy homoseksualne. Poprzemy zmiany w konstytucji, żeby chronić polski model rodziny, czyli małżeństwo kobiety i mężczyzny – zadeklarował poseł PiS Jan Mosiński.

– Rafał Trzaskowski w moim Kaliszu stwierdził w sobotę, że jest przeciwny adopcji, a co innego ma zapisane w programie wyborczym. To niewiarygodność, bo w roku 2018 był złożony projekt ustawy, z którego wynikało, że przysposobienie dziecka przez pary jednopłciowe będzie dozwolone. Ten projekt stanowi załącznik do jego programu wyborczego. Trzaskowski jest dwulicowy, fałszywy, okłamujący opinię publiczną. Jeśli Koalicja Obywatelska popiera Trzaskowskiego, to powinna zagłosować przeciwko propozycji Andrzeja Dudy – ocenił Mosiński.

W programie Trzaskowskiego znalazła się informacja, że kandydat PO popiera związki partnerskie na podstawie rozwiązań zawartych w projekcie z ustawy w poprzedniej kadencji. Po krytyce mediów i internautów zapisy programu zmieniono, a politycy PO tłumaczyli, że chodzi o projekt z jeszcze wcześniejszej kadencji Sejmu.

„Inicjatywa prezydenta to ochrona przed planem Rabieja”. Kanthak o ważnym szczególe

Dobrze, że prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą, która ma na celu zabezpieczenie polskich rodzin i ich obronę przed skrajnie lewicową...

zobacz więcej

Jednoznacznych deklaracji nie chce składać Polskie Stronnictwo Ludowe. – Będziemy rozmawiać, jak ten projekt wejdzie do Sejmu, bo słyszałem, jak prezydent Duda ogłaszał referendum. Miało być referendum na stulecie niepodległości. Pan prezydent nie potrafił nawet do tego przekonać członków Prawa i Sprawiedliwości. Żadna zmiana, spośród tych, które on proponował, na przykład wpisanie obecności Polski w Unii Europejskiej i NATO, nie weszła – stwierdził rzecznik PSL Miłosz Motyka. – Uważamy, że taki zakaz w Polsce de facto już istnieje. Nie ma sformalizowanych związków jednopłciowych. W Polsce małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, funkcjonuje pod prawną opieką państwa. Taki zapis w konstytucji z 1997 roku jest. To jest zapis, który forsowali między innymi politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego na etapie tworzenia tej ustawy zasadniczej, jak chociażby ówczesny marszałek Adam Struzik. Nie ma dzisiaj z tym problemu – dodał Motyka.

Problemu z określeniem się nie ma Lewica. – Andrzej Duda konstytucji powinien przestrzegać, a nie proponować jej zmiany. Trzeba ją przestrzegać, respektować, a później można rozmawiać o zmianie. Konstytucja została przyjęta w ogólnonarodowym referendum. Lewica nie pozwoli, żeby na użytek kampanii wyborczej Andrzej Duda, czy żaden inny polityk próbował ją zmienić. My podchodzimy do tego jako ta formacja, która dała Polsce konstytucję. Ręce precz, Andrzeju Dudo, od konstytucji. Będziemy przeciwko, jeżeli takie głosowanie w ogóle w Sejmie będzie, bo nie mam pewności, czy jak wybory się skończą, bez względu, jaki będzie ich rezultat, czy ten umysł nie umrze śmiercią naturalną – mówił poseł Lewicy Tomasz Trela.

Dlaczego Koalicja Obywatelska nie ma tak jednoznacznego stanowiska? – To będzie pewien problem i pewien dysonans, ponieważ środowisko Koalicji Obywatelskiej to są ludzie, którzy mają ugruntowane zdania na ten temat. Jeżeli do tego głosowania doszłoby, to tam pewnie będzie jakiś rozdźwięk. Ja niespecjalnie martwię się o środowisko PO, bo to środowisko opozycji demokratycznej, ale to nie obóz lewicowy – odpowiedział Trela.

Prezydent podpisał projekt zmiany konstytucji. Chodzi o adopcję dzieci

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt nowelizacji konstytucji w sprawie wykluczenia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. – Cieszę się, że...

zobacz więcej

– Jak ja zagłosuję, to wiem. Będę absolutnie za tym. Oprócz artykułu 18 konstytucji, który gwarantuje monopol w kwestii rodziny i gwarantuje małżeństwu konstrukcję różnopłciową, czyli związek kobiety i mężczyzny, brakuje w naszej konstytucji takiego jednoznacznego przecięcia jałowego sporu wokół adopcji dzieci przez pary homoseksualne, wprowadzenia monopolu w postaci normy konstytucyjnej, przyznania wyłączności dla kobiety i mężczyzny, jeśli chodzi o adopcję dzieci – argumentował poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Dlaczego politycy KO i PSL nie chcą zdradzić, jak zagłosują? – Nie chcą popierać prezydenta Andrzeja Dudy. W mojej ocenie w przypadku PSL-u ten postulat znajdzie poparcie, natomiast nie wiadomo, jak będzie w przypadku Koalicji Obywatelskiej, zważywszy na program Rafała Trzaskowskiego, który jest zwolennikiem związków partnerskich na zasadzie projektu przedłożonego w poprzedniej kadencji Sejmu. Zawierał on zgodę na przysposobienie dzieci– odpowiedział Rzymkowski.

– Opozycja tutaj bardzo się podzieli. Część posłów opozycji zagłosuje za, ale będzie to raczej mniejszość, część zagłosuje przeciwko, część się wstrzyma. Też może zadziałać mechanizm Pawłowa. Jak prezydent czy PiS coś zgłasza, to głosujemy przeciwko. Bardzo mądry ruch prezydenta. Sygnał do twardego elektoratu, że jest obrońcą wartości rodzinnych, chrześcijańskich, konserwatywnych. Zaproszenie na swój pokład wyborców Krzysztofa Bosaka i postawienie Platformy Obywatelskiej w trudnej sytuacji. PO usiłuje politykować z panem prezydentem na tym ubitym gruncie, a tutaj prezydent jest oryginalny. Trzaskowski jest podróbką. Samo wytyczenie takiego boiska na polityczny mecz ze strony pana prezydenta i jego zaplecza było bardzo dobrym manewrem politycznym – skomentował propozycję głowy państwa eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej