RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Nie żyje kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka

Warszawska Szkoła Filmowa poinformowała o śmierci Barbary Pec-Ślesickiej (fot. arch.PAP/Stefan Kraszewski)

Nie żyje kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka. Wieloletnia współpracowniczka Andrzeja Wajdy, która nadzorowała realizację m.in.  „Ziemi obiecanej”, „Człowieka z marmuru” i „Człowieka z żelaza”, matka reżysera Macieja Ślesickiego zmarła w poniedziałek w wieku 84 lat.

Nie żyje światowej sławy kompozytor Ennio Morricone

W wieku 91 lat zmarł włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone. Komponował muzykę do największych kinowych hitów. Był zdobywcą dwóch Oscarów....

zobacz więcej

O śmierci Barbary Pec-Ślesickiej poinformowała Warszawska Szkoła Filmowa. „Z głębokim żalem informujemy o odejściu ważnej postaci polskiej kinematografii” - czytamy.

Wspominając Barbarę Pec-Ślesicką, założyciel i kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki podkreślił, że „o takim kierowniku produkcji marzy każdy reżyser”. - Była niezwykle silną kobietą, dla której nie istniały rzeczy niemożliwe do załatwienia czy problemy nie do rozwiązania, a jednocześnie ciepłą i kochaną mamą i babcią - powiedział, cytowany w komunikacie.

Barbara Pec-Ślesicka urodziła się 24 sierpnia 1936 r. w Łodzi. Ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. Od lat 60. przy produkcjach filmowych zaczęła sprawować funkcję kierownika produkcji.

W USA zmarła skrzypaczka polskiego pochodzenia Ida Haendel

W Miami na Florydzie w nocy z wtorku na środę zmarła skrzypaczka polskiego pochodzenia Ida Haendel. Znana z koncertów na wielu kontynentach...

zobacz więcej

Od 1972 r. do 1983 r. była szefem produkcji Zespołu Filmowego X, gdzie nadzorowała realizację najwybitniejszych dzieł Andrzeja Wajdy, m.in. „Wesela”, „Bez znieczulenia”, nominowanych do Oscara „Ziemi obiecanej" i „Panien z Wilka”, „Smugi cienia”, „Dyrygenta”, „Człowieka z marmuru” i uhonorowanego w Cannes „Człowieka z żelaza”.

Pracowała również z innymi reżyserami, m.in. Agnieszką Holland, Andrzejem Żuławskim, Januszem Zaorskim, Janem Kidawą-Błońskim, Januszem Kijowskim oraz Magdaleną Łazarkiewicz. Była też kierownikiem produkcji serialu „13 posterunek” oraz filmów „Sara” i „Tato”, które wyreżyserował jej syn Maciej Ślesicki.

W 1975 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2001 r. - Krzyżem Kawalerskim, a w 2011 r. - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na swoim koncie miała również m.in. Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2015 r.).

Była członkinią SFP i Polskiej Akademii Filmowej oraz współzałożycielką Szkoły Wajdy. 

źródło:
Zobacz więcej