RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBOS: 56 proc. badanych ufa prezydentowi Dudzie; 53 proc. premierowi

CBOS: 56 proc. ankietowanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, 53 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu (fot. Krystian Maj/KPRM)

56 proc. ankietowanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, 53 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – wynika z sondażu CBOS zaufania do polityków, przeprowadzonego przed I turą wyborów. Na trzecim miejscu rankingu znalazł się minister zdrowia Łukasz Szumowski, któremu ufa 49 proc. badanych.

Nowy sondaż i zaskakujące wyniki. Chodzi o przepływy elektoratu

Ponad siedem procent badanych nie wie, na kogo odda swój głos w niedzielnych wyborach prezydenckich – tak wynika z badania przeprowadzonego przez...

zobacz więcej

Badanie CBOS przeprowadzone w czerwcu, przed I turą wyborów prezydenckich, pokazuje, że zaufanie w stosunku do Andrzeja Dudy utrzymuje się na tym samym poziomie co na przełomie maja i czerwca. Nieufność wobec prezydenta wyraziło natomiast 36 proc. ankietowanych, czyli o 3 pkt proc. więcej niż we wcześniejszym sondażu.

„Po odnotowanym na przełomie maja i czerwca znaczącym pogorszeniu ocen, kolejne przedwyborcze tygodnie nie przyniosły wzrostu notowań głowy państwa, wręcz przeciwnie – notowania prezydenta są obecnie minimalnie gorsze” – napisano w komentarzu do badania.

Drugim po prezydencie politykiem cieszącym się największym zaufaniem jest premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa 53 proc. ankietowanych, a nie ufa - 35 proc., co oznacza, że notowania premiera utrzymały się na poziomie z przełomu maja i czerwca – wskazano.

Trzecie miejsce pod względem rozmiarów społecznego zaufania zajmuje minister zdrowia Łukasz Szumowski z zaufaniem 49 proc. respondentów (spadek o 4 pkt proc.) i z nieufnością wyrażoną przez 31 proc. badanych (wzrost o 6 pkt). „Od początku pandemii minister zdrowia zalicza się do ścisłej czołówki polityków cieszących się największym zaufaniem, jednak ostatnio jego notowania wśród Polaków obniżają się” – komentuje CBOS.

Sondaż: Andrzej Duda wygrywa II turę wyborów

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zdobyłby w II turze wyborów 50,7 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata KO Rafała...

zobacz więcej

Na kolejnych pozycjach czerwcowego rankingu, z zaufaniem około dwóch piątych ankietowanych, lokują się: minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (41 proc. deklaracji zaufania, 39 proc. nieufności), prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (odpowiednio 40 proc. i 48 proc.) oraz – najlepiej oceniany spośród liderów opozycji – szef Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat w wyborach prezydenckich, Władysław Kosiniak-Kamysz (odpowiednio 40 proc. i 26 proc).

„Również w przypadku tych polityków obserwujemy przede wszystkim stabilizację nie najlepszych notowań z przełomu maja i czerwca” – wskazuje CBOS.

Na końcowych pozycjach czerwcowego rankingu zaufania lokują się: lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (18 proc. deklaracji zaufania i 30 proc. nieufności), szef kancelarii premiera Michał Dworczyk (18 proc. deklaracji zaufania i 17 proc. - nieufności) oraz – jak pisze CBOS – „zaliczający się niezmiennie do najbardziej kontrowersyjnych przedstawicieli naszej sceny politycznej” lider wchodzącej w skład Konfederacji WiN partii KORWiN, Janusz Korwin-Mikke (17 proc. deklaracji zaufania i 56 proc - nieufności).

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode od 15 do 25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 osób (w tym: 65,3 proc. metodą CAPI, 20,8 proc. - CATI i 13,9 proc. - CAWI).

źródło:

Zobacz więcej