RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hagia Sophia meczetem? Rosyjska Cerkiew Prawosławna zaniepokojona

Hagia Sophia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (fot. Shutterstock/murattellioglu)

Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl wyraził zaniepokojenie planami przekształcenia w meczet słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule. Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zaapelował, by zabytek ten zachował swój obecny status muzeum.

Hagia Sophia może znowu stać się meczetem

Turecki sąd wysłuchał w czwartek stanowiska stowarzyszenia, które złożyło wniosek o przekształcenie muzeum Hagia Sophia w Stambule ponownie w...

zobacz więcej

„Jestem głęboko zaniepokojony apelami niektórych polityków tureckich o zrewidowanie statusu świątyni Hagia Sophia jako muzeum” – napisał patriarcha w oficjalnym komunikacie.

Przypomniał w nim, że świątynia ta jest jednym z największych arcydzieł i pomników kultury chrześcijańskiej i symbolem „dla milionów chrześcijan na całym świecie”.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi wyraził przekonanie, że utrzymanie obecnego neutralnego statusu tego miejsca „będzie służyć dalszemu rozwojowi stosunków między narodami Rosji i Turcji i umocnieniu pokoju i zgody między religiami”.

Wcześniej wypowiedział się w tej kwestii metropolita Hilarion, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, czyli cerkiewną dyplomacją. Dostojnik, uważany za osobistość numer dwa w Patriarchacie Moskiewskim wezwał Turcję, by odniosła się z szacunkiem do uczuć chrześcijan i nie przekształcała Hagia Sophii w meczet.

Hagia Sophia zamknięta dla niemuzułmanów? Ambasada Turcji odpowiada

Hagia Sophia nie będzie zamknięta dla turystów; żadne kroki nie zostały w tym celu podjęte – poinformowała Polską Agencję Prasową ambasada Turcji....

zobacz więcej

W Turcji sąd wysłuchał w zeszłym tygodniu stanowiska stowarzyszenia, które złożyło wniosek o przywrócenie w tej świątyni meczetu. Wyrok w sprawie ma zapaść w ciągu 15 dni.

Oficjalnie popiera taką zmianę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Protest wyraziły dotąd władze USA, Francji i Grecji; Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik około 300 mln prawosławnych na całym świecie, a także Hieronim II, zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego.

źródło:

Zobacz więcej