RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Różowy lodowiec w Alpach. Naukowcy badają niezwykłe zjawisko

Prawdopodobnie za kolor lodowca odpowiedzialne są glony (fot. Shutterstock/MC MEDIASTUDIO)

Niezwykłe zjawisko w Alpach. Fragment lodowca Presena (Włochy) zmienił kolor na różowy. Najprawdopodobniej przyczyną tego jest pojawienie się glonów.

Góry lodu oderwały się od pokrywy lodowej Antarktydy [WIDEO]

Kruszy się lodowiec Pine Island na Antarktydzie. Proces trwający od zeszłego tygodnia zarejestrowały satelity. W wyniku odłamywania się fragmentów...

zobacz więcej

Biagio Di Mauro z włoskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych stwierdził, że różowy śnieg obserwowany na części lodowca Presena jest prawdopodobnie spowodowany przez te same glony, które pojawiły się na Grenlandii.

 „Glony nie są niebezpieczne, to naturalne zjawisko, które występuje w okresach wiosennych i letnich na średnich szerokościach geograficznych, ale także w okolicach biegunów” – powiedział cytowany przez „The New Indian Express” naukowiec, który wcześniej badał glony na lodowcu Morteratsch w Szwajcarii

Roślina znana jako Ancylonema nordenskioeldii jest obecna w tzw. ciemnej strefie Grenlandii, gdzie topnieje również lód. Zwykle lód odbija ponad 80 proc. promieniowania słonecznego z powrotem do atmosfery, ale gdy pojawiają się glony, powierzchnia lodu ciemnieje i i mocniej pochłania ciepło. W efekcie lód topnieje szybciej. To z kolei stwarza korzystne warunki dla rozwoju glonów. Tak się dzieje np. na Passo Gavia na wysokości 2618 m n.p.m.

 „Wszystko, co przyciemnia śnieg, powoduje jego topnienie, ponieważ zwiększa to wchłanianie promieniowania. Staramy się określić ilościowo wpływ innych zjawisk, poza czynnikiem ludzkim, na ocieplenie klimatu” – tłumaczy Di Mauro.

„Próbujemy oszacować wpływ innych zjawisk poza ludzkim na przegrzanie Ziemi” – powiedział Di Mauro, zauważając, że obecność turystów i wyciągów narciarskich może mieć również wpływ na pojawienie się glonów.

źródło:
Zobacz więcej