RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent podpisał projekt zmiany konstytucji. Chodzi o adopcję dzieci

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt nowelizacji konstytucji w sprawie wykluczenia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek skieruje go do Sejmu.

Wsparcie rodziny, ochrona małżeństwa, dzieci i emerytów. Co zakłada Karta Rodziny

Prezydent Andrzej Duda podpisze Kartę Rodziny. Znajdują się w niej programy prorodzinne oraz zapisy dotyczące obrony instytucji małżeństwa. –...

zobacz więcej

– Bardzo się cieszę, że mogę zrealizować moją obietnicę, którą złożyłem w ostatnią sobotę w Szczawnie-Zdroju, ale przede wszystkim ogromnie się cieszę z tego, że realizuję nadal to, co założyłem od samego początku mojej prezydentury, a co było moim celem także jeszcze zanim zostałem prezydentem RP – wspierać polską rodzinę, chronić polskie dzieci, działać tak, aby polskie społeczeństwo mogło się jak najlepiej rozwijać – powiedział prezydent po podpisaniu projektu.

Wskazywał też, że w czasie jego prezydentury i rządów Zjednoczonej Prawicy wprowadzono m.in. programy 500 plus i 300 plus oraz 13. emeryturę.

Złożenie projektu zmiany konstytucji, aby wprost zapisane w niej było, że wykluczone jest przysposobienie dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym Andrzej Duda zapowiedział w sobotę w Szczawnie-Zdroju.

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Jeśli zmiana dotyczy rozdziałów I, II (Wolności, Prawa i obowiązki człowieka i obywatela, w którym znajdują się zapisy dotyczące dzieci) oraz XII (Zmiana konstytucji) uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu.

Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

PiS żąda usunięcia Nitrasa ze sztabu Trzaskowskiego. „Jest niebezpieczny” [WIDEO]

Żądamy usunięcia posła PO Sławomira Nitrasa ze sztabu Rafała Trzaskowskiego. Uważamy, że to osoba bardzo niebezpieczna dla otoczenia – zaapelowali...

zobacz więcej

Prezydent podkreślił, że zaproponowany przez niego projekt to niewielka zmiana w polskiej konstytucji. – Wprowadzenie tam podstawowych przepisów, fundamentalnych przepisów występujących w Kodeksie rodzinnym, a dotyczących przysposobienia, z pewną modyfikacją dodatkową – powiedział prezydent.

– Przede wszystkim zgodnie z tym zapisem, który ja proponuję w polskiej konstytucji przysposobić można wyłącznie osobę małoletnią i wyłącznie dla jej dobra, tak, jak to do tej pory jest przewidziane, ale teraz ten zapis będzie miał rangę konstytucyjną – powiedział Duda.

– Po drugie przysposobić razem może wyłącznie małżeństwo, które jest w polskiej konstytucji zdefiniowane w artykule 18., czyli jest to związek kobiety i mężczyzny. A po trzecie wreszcie to, co dodane, że nie może przysposobić małoletniego, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci – mówił Duda. – Jestem przekonany, że właśnie dzięki temu zapisowi bezpieczeństwo dzieci i troska o dobro dziecka będzie w dużo większym stopniu realizowana – dodał prezydent.

Prezydent podkreślał, że zgodnie z projektem nie będzie mogła przysposobić małoletniego osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci. Jak zaznaczył wówczas sąd będzie musiał sprawdzić, czy osoba, która chce indywidualnie dokonać adopcji, pozostaje w jednopłciowym związku. – Projekt w żadnym wypadku nie dotyczy rodzicielstwa biologicznego – dodał jednocześnie Andrzej Duda.

– Mam nadzieję, że propozycja zmiany konstytucji wprowadzająca zapis o wykluczeniu adopcji dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym zostanie poparta przez PSL, część PO i, co jest dla mnie oczywiste, Konfederacji – mówił.

źródło:
Zobacz więcej