RAPORT

Pogarda

Związki WSI z powstaniem TVN. O czym nie wie ambasador Mosbacher

TVN należy do amerykańskiego koncernu Discovery (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
TVN należy do amerykańskiego koncernu Discovery (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

O związkach ITI i jego twórcy Mariusza Waltera mówił kilka lat temu Antoni Macierewicz, wskazując na wnioski raportu z likwidacji WSI i związki twórców TVN z wojskowymi służbami specjalnymi PRL. W raporcie napisano m.in., że wywiad wojskowy PRL „podejmował wysiłki powołania firmy telewizyjnej”. Celem powołania tego rodzaju działalności miało być ułatwienie plasowania agentury na Zachodzie. Macierewicz odsyłał też do zeznań tajnego współpracownika WSI Grzegorza Żemka, byłego dyrektora FOZZ, który przyznał, że był agentem służb wojska PRL. Teraz, po przypomnieniu tych faktów przez europosłankę PiS, w obronie TVN stanęła ambasador USA w Polsce, domagając się przeprosin.

Stacja TVN powstała na zlecenie służb? Jak Urban Waltera zachwalał

W 2012 r. Antoni Macierewicz wygrał w sądzie z Mariuszem Walterem, któremu nie podobało się, że polityk przypomniał o związku ITI z wojskowymi...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Kandydat KO na prezydenta nie weźmie udziału w Debacie prezydenckiej organizowanej przez Telewizję Polską w Końskich; zamiast tego zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę na organizowaną w tym samym czasie, w dodatku przez jego sztab, tzw. „Arenę Prezydencką” w Lesznie”.

„Trzaskowski boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie” – skomentowała europosłanka, była rzeczniczka PiS Beata Mazurek oceniając decyzję polityka opozycji jako „pogardę dla wyborców z mniejszych miejscowości”.

Na jej wpis zareagowała w mediach społecznościowych ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, zarzucając Mazurek, że „szerzy absolutne kłamstwo sugerując, że TVN to WSI” i wezwała europosłankę do przeprosin. Mosbacher po raz kolejny stanęła w obronie tej stacji, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Beata Mazurek dopytuje w niej dyplomatkę, czy jest świadoma ujawnionych w raporcie z likwidacji WSI informacji o związkach ITI z wojskowymi służbami specjalnymi PRL i powstaniu TVN. Temat opisywaliśmy już szeroko na portalu tvp.info w artykule pt. Stacja TVN powstała na zlecenie służb? Jak Urban Waltera zachwalał. Przypomnijmy – w 2012 r. Antoni Macierewicz wygrał w sądzie z Mariuszem Walterem, który pozwał polityka za to, że w wywiadzie prasowym przypomniał on o związkach ITI z wojskowymi służbami specjalnymi PRL. Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że na pomysł stworzenia spółki ITI, która uruchomiła telewizję TVN,rząd PRL wpadł w czasie stanu wojennego.

„TVN jest amerykańska, TVP jest polska” – dyskusja wokół wpisu ambasador USA

„»Fakty TVN« są częścią amerykańskiej firmy, której priorytetem jest przejrzystość, wolność słowa oraz niezależne i odpowiedzialne dziennikarstwo”...

zobacz więcej

W piśmie rzecznika prasowego komunistycznego rządu Jerzego Urbana do szefa MSW Czesława Kiszczaka w lutym 1983 r. pojawia się postać twórcy ITI Mariusza Waltera. Tekst cytowany w całości w Biuletynie IPN wydanym w listopadzie 2006 r. opisuje m.in., że Walter był rekomendowany jako osoba odpowiednia do planowania „przedsięwzięć i operacji o znaczeniu propagandowym” oraz główna siła koncepcyjno-fachowa przy „realizowaniu czarnej propagandy przez komunistów”.

Urban o Walterze pisał tak:

„Nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa programowania, szefa realizacji programów radiowych i TV – jednym słowem nie kierownika pionu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno-fachową. Najzdolniejszy w ogóle redaktor telewizyjny w Polsce, organizator i koncepcjonista. Przedstawia tow. [Mieczysławowi] Rakowskiemu i mnie sporo interesujących koncepcji ogólnopolitycznych i propagandowych.

(…) Na razie pracuje w firmie polonijnej, gdzie robią wideo-kasety. Nie jest tą pracą usatysfakcjonowany. Materialnie też nie uznaje jej za dobrą. Walter jest więc w tej chwili do wzięcia i wkrótce będzie za późno, bo ma otrzymać wysokie stanowisko w TV, jak tam mu się oczyści przedpole. Wielki talent i wulkan energii. Oczywiście członek PZPR, ale raczej profesjonalista niż polityk”.

Antoni Macierewicz pytany o twierdzenia raportu z likwidacji WSI odesłał z kolei do wyjaśnień Grzegorza Żemka, byłego dyrektora FOZZ, który przyznał, że był agentem służb wojska PRL. W raporcie napisano m.in., że wywiad wojskowy PRL „podejmował wysiłki powołania firmy telewizyjnej”. Celem powołania tego rodzaju firmy miało być ułatwienie plasowania agentury na Zachodzie.

„Nagroda Złotego Goebbelsa” odpowiada ambasador Mosbacher i punktuje manipulacje TVN

„Dyletancko i śmiesznie brzmią słowa o »wolności«, »niezależności« i »odpowiedzialności« w kontekście TVN” – czytamy na profilu „Nagrody Złotego...

zobacz więcej

Powodem, dla którego Mariusz Walter kilkanaście lat temu pozwał Antoniego Macierewicza, był wywiad, jakiego Antoni Macierewicz udzielił Joannie Lichockiej dla dziennika „Rzeczpospolita” w lutym 2007 r. Wypowiadał się w nim na temat raportu z likwidacji WSI oraz związków ITI i Waltera z wojskowymi służbami specjalnymi PRL.

Pytany o twierdzenia raportu, że koncern ITI powstał dzięki wojskowym służbom PRL, Macierewicz odesłał do wyjaśnień Grzegorza Żemka, byłego dyrektora FOZZ, który przyznał, że był agentem służb wojska PRL. W raporcie napisano m.in., że wywiad wojskowy PRL „podejmował wysiłki powołania firmy telewizyjnej”. Celem powołania tego rodzaju firmy miało być ułatwienie plasowania agentury na Zachodzie.

– Dostałem od służb specjalnych wojskowych zadanie, aby znaleźć za granicą firmę, która mogłaby pełnić rolę „konia trojańskiego”, to znaczy która mogłaby służyć do wprowadzenia agentów na obszar na Zachodzie w dziedzinie mediów. Był to rok 1987. Jedyną firmą zagraniczną w dziedzinie mediów, którą znałem, była firma należąca do Jana Wejcherta, ulokowana w Irlandii. Firma ta nazywała się Cantal, a później zmieniono jej nazwę na ITI. Zapytałem służby wojskowe, czy mogę podjąć kontakt z Wejchertem. Otrzymałem wówczas informację, że on już współpracuje ze służbami wojskowymi, więc będzie to proste – zeznał w procesie Grzegorz Żemek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej