RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje światowej sławy kompozytor Ennio Morricone

Miał 91 lat (fot. PAP/EPA/BALAZS MOHAI)

W wieku 91 lat zmarł włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone. Komponował muzykę do największych kinowych hitów. Był zdobywcą dwóch Oscarów. Kilka dni temu upadł i złamał kość udową. To właśnie powikłania po tym niefortunnym zdarzeniu uznano za przyczynę jego śmierci.

Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski nie żyje

Nie żyje rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski. Informację potwierdziła portalowi tvp.info szefowa Krajowego Biura Wyborczego...

zobacz więcej

W swojej karierze Ennio Morricone skomponował muzykę do ponad pół tysiąca produkcji. Przez długi czas był jednym z najbardziej znanych twórców związanych z filmem, który nie otrzymał Oscara. Po pięciu nominacjach do Nagrody Akademii dostał w końcu honoorową statuetkę w 2007 roku. W 2016 roku otrzymał Oscara za muzykę skomponowaną do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka”.

Wśród najsłynniejszych ścieżek dźwiękowych, jakie stworzył Morricone, były kompozycje do spaghetti westernów Sergio Leone. Ale nie ograniczał się tylko do tego gatunku. Głośne filmy, do których skomponował muzykę można mnożyć. To m.in. „Misja”, „Nietykalni”, „Dobry, zły i brzydki”, „1900: Człowiek legenda”, „Dawno temu w Ameryce”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Cinema Paradiso” jak również „Karol. Człowiek, który został papieżem”.

Znany z niechęci do posługiwania się językiem innym niż włoski kompozytor współpracował z najsłynniejszymi światowi reżyserami – Bernardo Bertoluccim, Romanem Polańskim, Brianem De Palmą, Barrym Levinsonem, Giuseppe Tornatore. Najbardziej płodny okres jego twórczości przypadł na lata 1965-73, kiedy skomponował muzykę do prawie 150 produkcji.

– Muzyka w moich filmach jest niezbędna, bo dialog liczy się w nich stosunkowo niewiele i w zasadzie mogłyby być filmami niemymi. Dlatego muzyka podkreśla w nich akcję i uczucia bardziej niż dialogi. Kazałem mu komponować muzykę jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć, więc w rzeczywistości była ona częścią pracy nad scenariuszem – mówił Sergio Leone, do którego filmów Morricone napisał swoje najbardziej rozpoznawalne kompozycje.

źródło:
Zobacz więcej