RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Metropolita katowicki apeluje o oddawanie krwi

Metropolita specjalny apel skierował do osób, które wyzdrowiały z COVID-19, w tym górników (fot. Shutterstock/ Matej Kastelic)

O oddawanie krwi, które jest „przejawem solidarności chrześcijańskiej”, zaapelował do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Specjalnie zwrócił się do osób, które wyzdrowiały z COVID-19, w tym górników.

Szumowski: Czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku

Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku – zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Mając na uwadze stale rosnące zapotrzebowanie na krew, służącą ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, dołączam się do apelu Centrum Krwiodawstwa i Ministerstwa Zdrowia, którzy proszą o dzielenie się tym cennym darem ze swojego życia” – napisał do wiernych archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc.

Komunikat został rozesłany do parafii i zostanie odczytany w przyszłą niedzielę w ramach ogłoszeń duszpasterskich.

Metropolita katowicki podkreślił, że zgodnie z nauczaniem Kościoła „oddanie krwi w celu ratowania ludzkiego życia jest przejawem solidarności chrześcijańskiej i naśladowaniem miłości Boga do ludzi”. „Jest to przejaw »kultury życia«, o którą tak często apelował św. Jan Paweł II” – podkreślił arcybiskup.

Bez maseczek i w tłumie. W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy...

zobacz więcej

Przypomniał, że w walce z trwającą pandemią bardzo ważna jest krew osób, które pokonały chorobę.

„Specjalny apel kieruję do ozdrowieńców, zwłaszcza wśród naszych śląskich górników. A tym, którzy już oddali krew, aby mogło zostać wytworzone leczące osocze, wyrażamy najwyższe uznanie i podziękowanie. Pełne wiary »Bóg zapłać« za każdy bezinteresowny dar krwi kierujemy pod adresem armii honorowych dawców krwi” – napisał abp Wiktor Skworc.

Duszpasterzy zachęcił, aby stawali się życzliwymi promotorami krwiodawstwa we wspólnotach parafialnych i sami – o ile zdrowie na to pozwala – dołączyli do rzeszy „wielkodusznych dawców krwi”.

Błogosławiąc wiernym na czas wakacyjnego odpoczynku zapewnił o modlitwie, zwłaszcza za wszystkich podróżujących, i zaapelował o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym bezwzględnej trzeźwości wymaganej od kierowców oraz obowiązujących zaleceń służb sanitarnych.

źródło:

Zobacz więcej