SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Nowy sondaż i zaskakujące wyniki. Chodzi o przepływy elektoratu

Już za tydzień będzie wiadomo, kto będzie głową państwa na następne pięć lat (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Już za tydzień będzie wiadomo, kto będzie głową państwa na następne pięć lat (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Ponad siedem procent badanych nie wie, na kogo odda swój głos w niedzielnych wyborach prezydenckich – tak wynika z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Sondaż daje Andrzejowi Dudzie przewagę nad Rafałem Trzaskowskim; uwzględnia też przepływy elektoratu kandydatów z pierwszej tury.

Z hukiem odeszła z Platformy. Teraz zdradza, na kogo odda głos

– W I turze glosowałam na Władysława Kosiniaka–Kamysza. Dzisiaj staję przed odpowiedzią na pytanie, jaką Polskę wybieram. Pełną hejtu i pogardy dla...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Do drugiej tury wyborów pozostało sześć dni. Już za tydzień okaże się, kto przez następne pięć lat będzie głową państwa. Większość sondaży pokazuje, że rywalizacja będzie zacięta do samego końca; żaden z kandydatów nie ma nad drugim wyraźnej przewagi.

Podobnie jest w przypadku badania pracowni United Surveys, przeprowadzonego 4 lipca na grupie 1100 osób. Według niego ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda może liczyć na poparcie 46,8 proc. badanych, a kandydat PO Rafał Trzaskowski na 45,9 proc.

Autorzy badania twierdzą, że 7,4 proc. ankietowanych wciąż nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Sondaż pokazuje też, jak głosować mogą wyborcy, którzy w pierwszej turze nie poparli ani Dudy, ani Trzaskowskiego. Zgodnie z badaniem zdecydowana większość wyborców Hołowni (70 proc.) chce głosować na Rafała Trzaskowskiego, a tylko 4 proc. z nich zamierza oddać głos na Andrzeja Dudę.

Większość wyborców Krzysztofa Bosaka (70 proc.) zamierza poprzeć kandydata Koalicji Obywatelskiej. 30 proc. osób, które w I turze głosowały na kandydata Konfederacji, teraz chce poprzeć walczącego o reelekcję prezydenta – czytamy.

Po 40 proc. osób z elektoratu Kosiniaka-Kamysza i Biedronia chce zagłosować na Andrzeja Dudę, a Rafała Trzaskowskiego zamierza poprzeć 60 proc. wyborców kandydata Lewicy i 50 proc. wyborców lidera ludowców.

Frekwencja wyniosłaby ponad 65 procent.

źródło:
Zobacz więcej