RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Indie: Monsun atakuje – co najmniej 147 ofiar śmiertelnych błyskawic w zaledwie 10 dni

Burzowe niebo i wyładowanie atmosferyczne nad stolicą Radżastanu - Jaipur (fot. Vishal Bhatnagar/NurPhoto via Getty Images)

Władze Indii poinformowały w niedzielę, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni w stanie Bihar we wschodnich Indiach zginęło co najmniej 147 osób porażonych śmiertelnymi błyskawicami powszechnymi podczas monsunu.

Wybuch bojlera w kopalni zabił sześć osób, ranił 17

Co najmniej sześć osób zginęło, a 17 zostało rannych w środę wskutek wybuchu bojlera w kopalni węgla brunatnego i elektrowni NLC w stanie Tamilnadu...

zobacz więcej

– Zostałem poinformowany przez meteorologów, naukowców i urzędników, że wzrost temperatury spowodowany zmianami klimatu jest główną przyczyną wzrostu błyskawic – powiedział minister stanu ds. sytuacji kryzysowych.

Dodał, że w sobotę śmiertelne błyskawice zabiły około 25 osób. Wśród 147 ofiar śmiertelnych błyskawic są rolnicy, robotnicy rolni i hodowcy bydła. Stan Bihar należy do najbiedniejszych w kraju.

Śmiertelne błyskawice są dość powszechne w Indiach podczas monsunu, który trwa od czerwca do września. Władze ostrzegają przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi wywołanymi zmianami klimatu.

Władze Indii informują, że od stycznia liczba ofiar śmiertelnych w stanie Bihar przekroczyła już roczną liczbę ofiar z poprzednich lat, mimo że sezon monsunowy dopiero się rozpoczął.

Specjalista ds. agrometeorologii powiedział AFP, że błyskawice i grzmoty są spowodowane powszechną pogodową niestabilnością, potęgowaną wzrostem temperatury i zbyt wysokim poziomem wilgotności.

źródło:

Zobacz więcej