
„To, co zaczęło się jako polowanie na lód czający się w polarnych kraterach księżycowych, zmieniło się w nieoczekiwane odkrycie, które może pomóc w rozjaśnieniu mętnej historii o formacji Księżyca” – informuje na swojej stronie NASA, prezentując wyniki badania instrumentem Mini-RF (Miniature Radio Frequency – miniaturowa częstotliwość radiowa). Zdaniem naukowców z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) tuż pod powierzchnią naszego satelity jest sporo metalu.
Naukowcy John Connolly i Niki Werkheiser przedstawili w Waszyngtonie szczegóły planowanych misji załogowych na Księżyc. Ambitne plany NASA...
zobacz więcej
Członkowie zespołu instrumentu miniaturowej częstotliwości radiowej (Mini-RF) na statku kosmicznym NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) znaleźli nowy dowód na to, że pod powierzchnią Księżyca może zdecydowanie więcej metali, takich jak żelazo i tytan, niż dotychczas sądzili naukowcy. Odkrycie to, opublikowane 1 lipca w „Earth and Planetary Science Letters”, może pomóc w stworzeniu wyraźniejszego związku między Ziemią a Księżycem.
„Misja LRO i jej instrument radarowy nadal zaskakują nas nowymi spostrzeżeniami na temat pochodzenia i złożoności naszego najbliższego sąsiada” – stwierdził Wes Patterson, główny analityk danych instrumentu Mini-RF z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland, a zarazem współautor badań.
Mocne dowody wskazują na to, że Księżyc jest produktem zderzenia protoplanety wielkości Marsa z młodą Ziemią i powstał w wyniku zapadania się grawitacyjnego pozostałej po kolizji chmury szczątków. W związku z tym ogólny skład chemiczny Księżyca bardzo przypomina skład Ziemi.
Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc. Seria wypraw, które mają rozpocząć się w roku 2024,...
zobacz więcej
Jeśli się jednak dokładnie przyjrzy składowi chemicznemu Księżyca, to ta teoria wydawała się mniej wiarygodna, gdyż w wielu miejscach skład chemiczny skał księżycowych był uboższy, bądź bogatszy niż ten na Ziemi.
Ta rozbieżność przez długi czas trapiła naukowców, prowadząc do wielu pytań i hipotez dotyczących tego, jak bardzo kolizja z protoplanetą mogła przyczynić się do różnic. Teraz jednak odkrycia zespołu Mini-RF mogą rzucić nowe światło na sprawę i doprowadzić do okrycia prawy.
Analizując skład różnych rodzajów skał znajdujących się w licznych na Księżycu kraterach, zauważyli, że w większych kraterach skład jest bogatszy w metale. Może to oznaczać, że meteoryty uderzające mocniej w satelitę i zakopujące się głębiej w jego powierzchni, docierały do warstw bogatszych w pierwiastki.
„Ten ekscytujący wynik z Mini-RF pokazuje, że nawet po 11 latach działalności na Księżycu, wciąż dokonujemy nowych odkryć na temat starożytnej historii naszego najbliższego sąsiada” – stwierdził Noah Petro, naukowiec projektu LRO w NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. „Dane Mini-RF są niezwykle cenne dla powiedzenia nam o właściwościach powierzchni Księżyca, ale wykorzystujemy te dane do wnioskowania o tym, co działo się ponad 4,5 mld lat temu!” – dodał naukowiec.