RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielkie złoża metali na księżycu? Badanie NASA rozjaśnia początki naszego satelity

Czy na Księżycu znajduja sie wielkie złoża żelaza i tytanu? (fot. TF-Images/Getty Images)

„To, co zaczęło się jako polowanie na lód czający się w polarnych kraterach księżycowych, zmieniło się w nieoczekiwane odkrycie, które może pomóc w rozjaśnieniu mętnej historii o formacji Księżyca” – informuje na swojej stronie NASA, prezentując wyniki badania instrumentem Mini-RF (Miniature Radio Frequency – miniaturowa częstotliwość radiowa). Zdaniem naukowców z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) tuż pod powierzchnią naszego satelity jest sporo metalu.

NASA: Astronauci spędzą na powierzchni Księżyca kilkanaście dni

Naukowcy John Connolly i Niki Werkheiser przedstawili w Waszyngtonie szczegóły planowanych misji załogowych na Księżyc. Ambitne plany NASA...

zobacz więcej

Członkowie zespołu instrumentu miniaturowej częstotliwości radiowej (Mini-RF) na statku kosmicznym NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) znaleźli nowy dowód na to, że pod powierzchnią Księżyca może zdecydowanie więcej metali, takich jak żelazo i tytan, niż dotychczas sądzili naukowcy. Odkrycie to, opublikowane 1 lipca w „Earth and Planetary Science Letters”, może pomóc w stworzeniu wyraźniejszego związku między Ziemią a Księżycem.

„Misja LRO i jej instrument radarowy nadal zaskakują nas nowymi spostrzeżeniami na temat pochodzenia i złożoności naszego najbliższego sąsiada” – stwierdził Wes Patterson, główny analityk danych instrumentu Mini-RF z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland, a zarazem współautor badań.

Mocne dowody wskazują na to, że Księżyc jest produktem zderzenia protoplanety wielkości Marsa z młodą Ziemią i powstał w wyniku zapadania się grawitacyjnego pozostałej po kolizji chmury szczątków. W związku z tym ogólny skład chemiczny Księżyca bardzo przypomina skład Ziemi.

NASA ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc

Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc. Seria wypraw, które mają rozpocząć się w roku 2024,...

zobacz więcej

Jeśli się jednak dokładnie przyjrzy składowi chemicznemu Księżyca, to ta teoria wydawała się mniej wiarygodna, gdyż w wielu miejscach skład chemiczny skał księżycowych był uboższy, bądź bogatszy niż ten na Ziemi.

Ta rozbieżność przez długi czas trapiła naukowców, prowadząc do wielu pytań i hipotez dotyczących tego, jak bardzo kolizja z protoplanetą mogła przyczynić się do różnic. Teraz jednak odkrycia zespołu Mini-RF mogą rzucić nowe światło na sprawę i doprowadzić do okrycia prawy.

Analizując skład różnych rodzajów skał znajdujących się w licznych na Księżycu kraterach, zauważyli, że w większych kraterach skład jest bogatszy w metale. Może to oznaczać, że meteoryty uderzające mocniej w satelitę i zakopujące się głębiej w jego powierzchni, docierały do warstw bogatszych w pierwiastki.

„Ten ekscytujący wynik z Mini-RF pokazuje, że nawet po 11 latach działalności na Księżycu, wciąż dokonujemy nowych odkryć na temat starożytnej historii naszego najbliższego sąsiada” – stwierdził Noah Petro, naukowiec projektu LRO w NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. „Dane Mini-RF są niezwykle cenne dla powiedzenia nam o właściwościach powierzchni Księżyca, ale wykorzystujemy te dane do wnioskowania o tym, co działo się ponad 4,5 mld lat temu!” – dodał naukowiec.

źródło:
Zobacz więcej