RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandaliczny artykuł „Die Welt”. Rzecznik prezydenta Dudy odpowiada

Prezydent RP Andrzej Duda oraz dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła podczas uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

„Panie Ulf Poschardt. Prosić o rozmowę to mogliście przed drukiem tego odrażającego, paskudnego, atakującego polskiego Prezydenta artykułu” – napisał na Twitterze rzecznik prasowy prezydenta RP i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski, komentując felieton redaktora niemieckiego dziennika „Die Welt”.

„Wyborcza” atakuje prezydenta. Kolportują fake newsy, promują internetowe stalkerki

Polacy sądzili, że dziennikarze „Gazety Wyborczej” nie wymyślą już nic głupszego, niż malowanie się czarną farbą i udawanie ciemnoskórych. Nic...

zobacz więcej

Ulf Poschardt, redaktor naczelny działu zagranicznego niemieckiego dziennika „Die Welt”, popełnił w niedzielę felieton prowokacyjnie zatytułowany „Musimy porozmawiać, panie Duda”. Jak donosi portal tysol.pl, głównym tematem felietonu są emocje, które wywołują niemieckie media w Polsce.

Fakt, iż należące do niemieckich właścicieli media są w ostatnim czasie bardzo negatywnie odbierane w kraju, jest zdaniem redaktora spowodowany zachowaniem prezydenta Dudy.

Zdaniem red. Poschardta Andrzej Duda uczestniczy w „tworzeniu nastrojów wobec Axela Springera, Welt i jego warszawskiego korespondenta”. Chodzi o Philippa Fritza, korespondenta „Die Welt”, który w tekście z końca czerwca, pisząc o wyborach prezydenckich w Polsce, podkreślał zalety Rafała Trzaskowskiego, a głównie fakt, że „może narzucić mniej konfrontacyjny ton w relacjach polskich władz z Niemcami, bo jest krytyczny w sprawie możliwych polskich żądań reparacyjnych wobec Niemiec”.

Prezydent Duda w trakcie kilku swoich wystąpień na wiecach wyborczych zwrócił uwagę na tekst niemieckiego korespondenta „Die Welt”, czemu niezadowolenie wyraził red. Poschardt.

Skandaliczna okładka z prezydentem Dudą. Kierownictwo „Faktu” się tłumaczy

Duże zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy i precyzyjny opis molestowania seksualnego nieletniej – to w skrócie opis głośnej okładki piątkowego wydania...

zobacz więcej

Redaktor należącego do koncernu Axel Springer SE dziennika pisze, że „Die Welt” jest przeciwne naciskom polskiego prezydenta na ich wydawcę, zespół redakcyjny i polskiego korespondenta, który jego zdaniem „pomaga Niemcom dzięki jego doskonałym raportom, analizom i komentarzom lepiej zrozumieć Polskę”.

Autor zaznacza również, że „nasi polscy sąsiedzi i przyjaciele wybaczyli nam wszystko, co nasz kraj zrobił dumnemu narodowi polskiemu”.

Jak zauważa tysol.pl, redaktor naczelny „Die Welt” oskarża rząd o „wywieranie presji na polski system sądowy w niedopuszczalny sposób” oraz o ataki na „ich kolegę Tomasza Lisa”. W swoim komentarzu, skierowanym do polskiego prezydenta, redaktor Poschardt przestrzega naturalnie przed „pokusą autorytarną” oraz poucza w temacie „wolności i pluralizmu mediów”.

Na tekst redaktora Poschardta zareagował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski.

źródło:
Zobacz więcej