RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Widzi pan różnicę?”. Morawiecki odpowiada na gospodarcze tezy Trzaskowskiego

Premier RP Mateusz Morawiecki podczas spotkania z samorządowcami w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach (fot. PAP/Artur Reszko)

„Majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc.(...) a, kiedy ministrem w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz był Rafał Trzaskowski – sięgało ono 10 proc.!” – przypomniał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku odnosząc się do przytaczanych na spotkaniach wyborczych Rafała Trzaskowskiego informacjach dotyczących gospodarki.

Premier: Trzaskowski przejmuje dzień po dniu wszystkie postulaty Andrzeja Dudy

Polityka, by miała jakikolwiek sens, musi być oparta na realizacji zobowiązań, nie na tym, że pan Trzaskowski przejmuje teraz dzień po dniu...

zobacz więcej

Szef rządu zwrócił uwagę, że w obecny kryzys gospodarczy wchodziliśmy „ze spadającym długiem w relacji do PKB i zrównoważonym budżetem”. Podkreślił, że „bezrobocie i poziom ubóstwa były na historycznie najniższych poziomach od 30 lat. Według szacunków Komisji Europejskiej, dług sektora rządowego i samorządowego na koniec 2019 roku wynosił 46 proc.”.

„Od 2015 r. zmniejszyliśmy go o ponad 8 pkt. proc. w relacji do PKB – doskonały wynik, jeżeli zauważymy, że średnia europejska wynosi około 80 proc. To pokazuje, że jako kraj mieliśmy wystarczająco dużo przestrzeni fiskalnej, by w proporcjonalny sposób odpowiedzieć na największy, co najmniej od lat 30. XX wieku, kryzys gospodarczy na świecie” – czytamy we wpisie premiera.

Morawiecki wskazał, że „ekonomiści porównują kryzys finansowy z 2008 r. do ciężkiej migreny lub zawału serca, a ten obecny w 2020 r. do sepsy lub porażenia całego układu odpornościowego atakującego wszystkie organy naszej gospodarki”.

„Na to najpoważniejsze wyzwanie stojące przed polityką gospodarczą i fiskalną odpowiedzieliśmy zdecydowanymi działaniami, które były realnie wielokrotnie większe w relacji do PKB niż w 2008 r. I znacznie szybciej wdrożone niż za czasów rządu PO. Wdrożone natychmiast” – ocenił.

„Zresztą, prosty przykład. Jak chroniono polskie miejsca pracy i polskie firmy wtedy i dziś? Otóż, w latach 2009-2011 (w epicentrum kryzysu) koalicja PO-PSL wyprzedała polski majątek i polskie firm o wartości 40 mld zł! My, wspólnie z Prezydentem Andrzejem Dudą, w polską gospodarkę i nasze firmy włożyliśmy 100 mld zł na ratowanie miejsc pracy i zachowanie płynności finansowej” – napisał.

Fogiel: Nie zamierzamy podnosić żadnych podatków, to absolutna nieprawda

Nie zamierzamy podnosić żadnych podatków, to absolutna nieprawda; obniżamy podatki – tak zastępca rzecznika PiS, członek sztabu wyborczego Andrzeja...

zobacz więcej

„Panie Rafale, widzi Pan różnicę? Ups, przepraszam, zapomniałem - przecież te wybory są po to, »żeby nie zadawać tego typu pytań«” – napisał Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że według danych Komisji Europejskiej „majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc. – drugi najniższy poziom w całej Unii Europejskiej!”, „Za to, kiedy ministrem w rządzie pana Tuska i pani Kopacz był pan Trzaskowski – sięgało 10 proc.!” – podkreślił.

„Proste fakty, panie Rafale. Wystarczy spojrzeć na dane z Brukseli” – napisał.

„Mogę zapewnić pana Trzaskowskiego i innych, że nasze działania nie doprowadzą finansów państwa do takiego stanu jak za czasów rządów Platformy. Nikt nie będzie sięgał po pieniądze odłożone na emerytury Polaków” – oznajmił szef rządu.

Morawiecki zapytał: „Pamiętacie, jak Platforma Obywatelska pana Tuska i pana Trzaskowskiego zabrała OFE? Pamiętacie, jak podnieśli VAT?”.

„A tak a propos – dziękuję sieciom handlowym za rzetelne informowanie klientów, że zmniejszono ceny na tysiące towarów dzięki obniżce VAT” – napisał Morawiecki. Przypomniał, że decyzja o obniżce podatku została przyjęta wiele miesięcy temu, a weszła ona w życie przed paroma dniami.

Zapewnił, że rząd szuka źródeł finansowania tam, „gdzie wyciekają one z systemu”. „A wyciekał np. VAT w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, gdy ministrem finansów był pan Rostowski, przyjaciel pana Rafała” – przypomniał Morawiecki.

Na koniec premier żartobliwie dodał: „Ps. Dla ludzi o silnych nerwach polecam raporty European Commission czy PwC na temat rosnącej luki VAT w latach rządów partii pana Trzaskowskiego”.

źródło:

Zobacz więcej