RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Debata to starcie, a nie wiec z wybranymi”. Media krytykują pomysł sztabu Trzaskowskiego

Sam Trzaskowski odmówił wzięcia udziału w debacie organizowanej przez TVP (fot. PAP/Waldemar Deska)

Ogólnopolskie media otwarcie skrytykowały formułę „Areny Prezydenckiej”, którą sztab kandydata na prezydenta Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego organizuje jutro o 20:30 w Lesznie. Początkowo zaproszenie do obsługi debaty i zadawania pytań otrzymało 15 redakcji. – Debaty prezydenckie organizują media, nie politycy. Debata zakłada starcie, a nie wiec z wybranymi dziennikarzami – mówi szef polskiego Business Insider Mikołaj Kunica. Sam Trzaskowski odmówił wzięcia udziału w debacie organizowanej przez TVP.

„Wyborcza” atakuje prezydenta. Kolportują fake newsy, promują internetowe stalkerki

Polacy sądzili, że dziennikarze „Gazety Wyborczej” nie wymyślą już nic głupszego, niż malowanie się czarną farbą i udawanie ciemnoskórych. Nic...

zobacz więcej

W zaproszeniu, które szef sztabu Rafała Trzaskowskiego Cezary Tomczyk opublikował na Twitterze, wymieniono Polską Agencję Prasową, TVN, Telewizję Polską, Telewizję Trwam, Onet, Wirtualną Polskę, wPolityce, „Rzeczpospolitą”, „Gazetę Wyborczą”, „DoRzeczy”, „Najwyższy Czas!”, RMF FM, Radio Zet oraz TOK FM. Wywołało to negatywną reakcję innych redakcji, które zwróciły uwagę, że Cezary Tomczyk informował o debacie dostępnej dla wszystkich dziennikarzy „od prawa do lewa”.

Zdaniem Patryka Słowika z „Dziennika Gazety Prawnej” fakt zaproszenia na debatę redakcji „wPolityce” czy „Najwyższego Czasu!” dowodzi, „że w tej pseudodebacie chodzi o polityczną awanturę, a nie sensowną rozmowę”. Także dziennikarze innych redakcji podkreślali w mediach, że nie zgadzają się na taką formułę debaty przedwyborczej. Mikołaj Kunica, redaktor naczelny polskiego Business Insider prosił, by „Areny Prezydenckiej” w Leszne nie nazywać debatą.

– Debaty prezydenckie organizują media, nie politycy. Debata zakłada starcie, a nie wiec z wybranymi dziennikarzami – zaznaczył. Janusz Schwertner z Onetu wezwał inne zaproszone redakcje do upomnienia się o „udział wszystkich redakcji, które mają ochotę dołączyć i postawić to jako warunek”.

Tomczyk poinformował, że wkrótce wystosuje zaproszenia do wcześniej pominiętych redakcji.

Trzaskowski odmówił wzięcia udziału w debacie – organizowanej zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji – przez TVP. W zamian za to zaprasza prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w spotkaniu organizowanym przez swój sztab wyboczy.

źródło:
Zobacz więcej