RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przekazanie szczątków bojowników nie wystarczyło. Algieria chce od Francji przeprosin

Francja przekazała w piątek władzom w Algierze szczątki 24 bojowników algierskich (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Algieria domaga się od Francji przeprosin za kolonialną przeszłość. Dotychczasowe gesty ze strony władz w Paryżu uważane są przez rząd w Algierze za niewystarczające.

Premier Francji podał się do dymisji

Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek do dymisji – poinformował Pałac Elizejski. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek,...

zobacz więcej

Prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune stwierdził, że uważa głowę państwa francuskiego Emmanuela Macrona za – jak to ujął – człowieka niezwykle uczciwego i z tego to powodu oczekuje od niego kolejnego kroku na drodze do polepszenia stosunków algiersko-francuskich.

Takim krokiem, jego zdaniem, byłyby przeprosiny ze strony prezydenta V Republiki za czasy, gdy Algieria była kolonią francuską. Według prezydenta Tebboune to wpłynęłoby na polepszenie kontaktów gospodarczych i kulturalnych między obydwoma krajami.

We Francji mieszka około sześciu milionów osób mających algierskie obywatelstwo lub wywodzących się z Algierii, która odzyskała niepodległość w 1962 roku.

(fot. PAP/EPA/STRINGER)

Gestem ze strony Francji było przekazanie w piątek władzom w Algierze szczątków 24 bojowników algierskich, którzy zginęli w pierwszych latach kolonizacji francuskiej w XIX stuleciu.

Szczątki, przekazane drogą lotniczą, witał na lotnisku w Algierze prezydent Abdelmadjid Tebboune. Ceremonię transmitowała państwowa telewizja.

źródło:
Zobacz więcej