RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejna zmiana Trzaskowskiego. Po krytyce nowy zapis w programie kandydata

Zapisy programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego zostały zmienione. Stało się to dzień po tym, jak kandydat KO przyznał, że zgadza się z Andrzejem Dudą i nie popiera adopcji dzieci przez pary homoseksualne. W punkcie mówiącym o związkach partnerskich deklarował dotąd wprowadzenie rozwiązań przewidzianych w ustawie proponowanej w poprzedniej kadencji. Teraz na stronie kandydata można przeczytać, że chodziło o inną kadencję Sejmu. – Siódma kadencja jest również „poprzednią kadencją” – próbował tłumaczyć poseł KO Robert Kropiwnicki.

Trzaskowski znowu zmienił zdanie. Tym razem ws. adopcji dzieci przez związki homoseksualne

– Jestem przeciw adopcji dzieci przez pary jednopłciowe; w tej akurat kwestii zgadzam się z ubiegającym się o reelekcję prezydentem – powiedział w...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Przypomnijmy – w sobotę Andrzej Duda mówił, że w polskiej konstytucji powinien być wprost zapis, zgodnie z którym wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Zapowiedział, że w poniedziałek podpisze odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji.

Pytany o tę kwestię kandydat KO zadeklarował: „Jestem przeciw adopcji dzieci przez pary jednopłciowe i wydaje mi się, że takie jest stanowisko większości partii politycznych”. Jak dodał, w tej akurat kwestii zgadza się z ubiegającym się o reelekcję prezydentem.

Wówczas prezydentowi Warszawy szybko przypomniano, jak szedł na czele tzw. „Parady Równości”, której jednym z postulatów jest „pełna równość małżeńska z prawem do adopcji”.

Wskazano także na zapisy programu, znajdującego się na stronie internetowej kandydata KO. W punkcie dotyczącym związków partnerskich napisano:

„W ramach przysługującej mi inicjatywy ustawodawczej przedstawię projekt ustawy o związkach partnerskich, zgodny z założeniami poselskiego projektu złożonego do Sejmu w poprzedniej kadencji”. Mowa więc wyraźnie o VIII kadencji Sejmu (aktualnie trwa IX kadencja), w której jedynym poruszającym te kwestie projektem był ten złożony na początku 2018 roku przez Nowoczesną.


Jego zapisy są jednoznaczne: „płeć partnera przysposabiającego nie może być podstawą odmowy przysposobienia przez sąd”. Zgodnie z ustawą osoby zawierające związek partnerski miałyby więc prawo do przysposobienia, a więc adopcji biologicznych dzieci partnera lub partnerki (art. 17).

Rabiej: Najpierw wprowadzimy związki partnerskie, potem czas na adopcję dzieci

– Najpierw przyzwyczajmy ludzi, że związki partnerskie to nie jest samo zło, że nie niszczą tkanki społecznej i polskiej rodziny. Potem łatwiej...

zobacz więcej

„Jednocześnie regulacja nie dotyka obszaru adopcji zewnętrznej, co powinno być przedmiotem kolejnych regulacji – ustawy o równości małżeńskiej” – pisali politycy Nowoczesnej w uzasadnieniu. Jest ono zgodne z tzw. „planem Rabieja” – wiceprezydenta warszawy, Pawła Rabieja, który mówił: „Jestem za etapowaniem: najpierw wprowadźmy związki partnerskie, potem równość małżeńską, a na koniec przyjdzie czas na adopcję dzieci”.

Gdy Trzaskowskiemu wytknięto, że opowiadając się przeciwko adopcji dzieci przez pary homoseksualne znów zmienia zdanie, w programie kandydata KO... zmieniono zapisy.

Teraz dopisano w nim, że chodzi o projekt z „poprzedniej kadencji”, a jako przypis zaznaczono, że mowa o kadencji jeszcze wcześniejszej, VII, i projekcie „Ustawy o umowie partnerskiej” posła Artura Dunina z maja 2013 roku .


Proponowane wówczas przez PO przepisy dawały partnerom m.in. możliwość ustalenia wspólnoty majątkowej, dziedziczenia po sobie oraz ustalenia obowiązku alimentacyjnego. Projekt był nieco bardziej konserwatywny niż wcześniejsze propozycje, mimo to nie został uchwalony.

źródło:
Zobacz więcej