SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kolejne osoby tracą życie podczas odpoczynku nad wodą

Wakacyjna pogoda zachęca do wypoczynku na plaży (fot. PAP/Piotr Nowak)
Wakacyjna pogoda zachęca do wypoczynku na plaży (fot. PAP/Piotr Nowak)

Nie wszyscy pamiętają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas odpoczynku nad wodą. Tylko w sobotę utonęło sześć osób, a od 1 kwietnia tego roku policja odnotowała już 140 utonięć – poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Sposób na urlop w czasie pandemii: glamping

Rosnąca w Portugalii jeszcze przed pandemią moda na wypoczynek blisko natury kierowała coraz liczniejszych urlopowiczów na prowincję. Za noc w...

zobacz więcej

Jak przekazano na stronie RCB, do utonięć doszło w Grądach (woj. warmińsko-mazurskie), Kijowcu i Łózkach (woj. lubelskie), Wieleniu (woj. wielkopolskie), Waplewie Wielkim (woj. pomorskie) i Mirosławicach (woj. dolnośląskie).

Z kolei dobę wcześniej RCB informowało, że w piątek utonęły trzy osoby. – Od 1 kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 140 utonięć – poinformowano w niedzielę.

RCB na Twitterze przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą. „Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub środkach odurzających, załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym” – apeluje.

Centrum zwraca uwagę, aby nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, a także stosować się do poleceń ratownika. W 2019 roku, według policyjnych statystyk, w Polsce utonęło 456 osób – 407 mężczyzn i 49 kobiet. Większość ofiar to osoby dorosłe, a niemal połowa z nich była powyżej 50. roku życia. 98 osób przed utonięciem spożywało alkohol.

źródło:

Zobacz więcej