RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Koronawirus w Hiszpanii: Brakuje nawet kilkunastu tysięcy lekarzy

Dotychczas zakażonych zostało ponad 52 tys. pracowników hiszpańskiej służby zdrowia (fot. Reuters/Nacho Doce)
Dotychczas zakażonych zostało ponad 52 tys. pracowników hiszpańskiej służby zdrowia (fot. Reuters/Nacho Doce)

Najnowsze

Popularne

Hiszpańska Izba Lekarska (CGCOM) ogłosiła, że publiczna służba zdrowia w tym kraju potrzebuje od 6 tys. do 12 tys. nowych lekarzy przed spodziewanym na przełomie lata i jesieni nadejściem drugiej fali epidemii koronawirusa.

Badanie: Koronawirus był obecny w ściekach Barcelony już w marcu 2019 roku

W wydanym oświadczeniu władze Uniwersytetu Barcelońskiego napisały, że obecność koronawirusa stwierdzono w próbce pobranej z wód ściekowych stolicy...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W wydanym oświadczeniu Izba wskazała na konieczność zastąpienia części personelu, który w ostatnich tygodniach udał się lub niebawem wyjedzie na urlopy wypoczynkowe. Dodatkowo część załogi szpitali pozostaje na zwolnieniach lekarskich lub przymusowej kwarantannie po zakażeniu SARS-CoV-2.

CGCOM wskazuje, że o ile przed nadejściem epidemii brakowało w Hiszpanii około 5 tys. lekarzy, to wraz z nasileniem się przypadków Covid-19, w tym licznych zachorowań załóg szpitali, niedobory personelu są znacznie większe.

W czwartek rząd Pedra Sancheza potwierdził, że dotychczas w całym kraju zakażonych zostało ponad 52 tys. pracowników personelu służby zdrowia. Część środowiska medycznego oskarża centrolewicowy rząd o niewystarczające wyposażenie szpitali w sprzęt ochronny. Niedobory te miały, zdaniem medyków, przyczynić się do masowych infekcji załóg placówek służby zdrowia.

W sobotę w Valladolid kilkuset pracowników hiszpańskiej służby zdrowia domagało się w ulicznym proteście zwiększenia wydatków rządu na służbę zdrowia oraz poprawy bezpieczeństwa pracy personelu medycznego.

Tymczasem w środę hiszpańskie ministerstwo zdrowia ogłosiło, że od marca w związku z epidemią zatrudniło 2 tys. dodatkowych lekarzy oraz 4 tys. pielęgniarek. Obecnie grono obu tych grup zawodowych szacowane jest odpowiednio na 149 tys. i 186 tys. osób.

W sobotę na terenie Hiszpanii odnotowano ponad 50 dużych ognisk koronawirusa, z których aż 9 w katalońskiej prowincji Lerida, której część została po południu objęta przymusową 15-dniową kwarantanną. Nakaz pozostawania w domach dotyczy wszystkich, z wyjątkiem lekarzy i osób udających się do pracy lub na zakupy.

Dotychczas, według służb medycznych Hiszpanii, w całym kraju na Covid-19 zmarło 28 385 osób, a 250 545 zostało zainfekowanych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej