RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obalono pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore [WIDEO]

W Baltimore obalono pomnik Krzysztofa Kolumba  (fot. źródło: Twitter/@marekmulti)
W Baltimore obalono pomnik Krzysztofa Kolumba (fot. źródło: Twitter/@marekmulti)

Uczestnicy protestu przeciwko rasizmowi obalili w nocy z soboty na niedzielę pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore, w stanie Maryland, na wschodnim wybrzeżu USA – poinformowała agencja Associated Press.

Trump: zagraża nam „skrajnie lewicowy faszyzm”

– W naszych szkołach, naszych redakcjach, a nawet salach konferencyjnych pojawił się nowy, skrajnie lewicowy faszyzm. Jeśli nie mówisz ich...

zobacz więcej

Według doniesień prasowych demonstranci przewrócili pomnik, używając lin. Monument wrzucili do kanału w pobliżu miejscowego portu.

Na fali protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji niszczone są pomniki wielu postaci z amerykańskiej historii, w tym Krzysztofa Kolumba. Według protestujących włoski podróżnik, odkrywca i kolonizator jest odpowiedzialny za ludobójstwo i wyzyskiwanie rdzennych mieszkańców obu Ameryk.

Wcześniej demonstranci obalili lub zdewastowali pomniki Kolumba m.in. w Miami na Florydzie, Richmond w Wirginii i Bostonie w Massachusetts.


Posąg Krzysztofa Kolumba w Baltimore został odsłonięty w 1984 roku.

Podczas sobotnich uroczystości Dnia Niepodległości w Białym Domu prezydent USA Donald Trump ponownie potępił niszczenie pomników na fali ostatnich antyrasistowskich protestów. – Nie pozwolimy na to, by wściekły tłum obalał nasze pomniki i wymazywał naszą historię - ostrzegł amerykański prezydent.

źródło:

Zobacz więcej