RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chorwacja wybiera parlament. Politycy zastanawiają się nad ewentualnymi koalicjami

Przez ograniczenia w przemieszczaniu się i kwarantanny ucierpiała branża turystyczna, która zapewnia Chorwacji prawie jedną piątą PKB (fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT)

Chorwaci zagłosują dzisiaj w wyborach parlamentarnych. Sondaże wskazują, że mniej więcej po jednej czwartej głosów mogą dostać rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna oraz największa na opozycji Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji.

Chorwacja: Zoran Milanović prezydentem po zwycięstwie w II turze

Według oficjalnych wyników II tury niedzielnych wyborów prezydenckich w Chorwacji zwyciężył w nich były premier, kandydat Socjaldemokratycznej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Żadnemu ugrupowaniu wygrana nie pozwoli na samodzielne rządzenie, więc politycy zastanawiają się nad ewentualnymi koalicjami.

Z badań wynika, że trzeci pod względem poparcia z 10-procentowym wynikiem jest skrajnie prawicowy Ruch Ojczyźniany. Na jego czele stoi popularny w Chorwacji popowy piosenkarz Miroslav Škoro, który w ostatnich wyborach prezydenckich w tym kraju zajął również trzecie miejsce. Analitycy zwracają uwagę, że jego partia może okazać się trudnym partnerem przy tworzeniu rządu. Na miejsca w parlamencie liczą jednak także mniejsze partie, zarówno konserwatywne, jak i liberalne.

Nowy rząd będzie musiał się zmierzyć z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Przez ograniczenia w przemieszczaniu się i kwarantanny ucierpiała branża turystyczna, która zapewnia Chorwacji prawie jedną piątą PKB. Niepewna jest też w Chorwacji sytuacja związana z COVID–19 – od końca maja do połowy czerwca dziennie notowano od zera do trzech nowych przypadków, potem ich liczba wzrosła. Wczoraj miejscowe służby informowały o 96 nowych zakażonych.

źródło:

Zobacz więcej