RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Dzień Niepodległości w cieniu protestów. Spalono amerykańskie flagi [WIDEO]

Demonstranci podpalali flagi USA w pobliżu wieżowca Trump Tower w centrum Manhattanu (fot. źródło: Twitter/@thehill)

Demonstranci, którzy od wielu tygodni protestują w Nowym Jorku przeciwko rasizmowi, spalili w sobotę, w Dniu Niepodległości, wiele amerykańskich flag. Do podobnych wystąpień doszło w tym dniu także w innych miastach USA, m.in. Chicago i Los Angeles.

Polska flaga spalona podczas demonstracji w Kijowie. Jest reakcja MSZ

W związku ze spaleniem polskiej flagi podczas poniedziałkowej manifestacji przed ambasadą RP w Kijowie, do MSZ wezwany został zastępca ambasadora...

zobacz więcej

Demonstranci podpalali flagi USA w pobliżu wieżowca Trump Tower w centrum Manhattanu.

Tymczasem prezydent Donald Trump, przemawiając w nocy z piątku na sobotę pod górą Mount Rushmore w Dakocie Południowej, ocenił, że Stanom Zjednoczonym zagraża „skrajnie lewicowy faszyzm”.

W swoim przemówieniu pod wykutym w skale pomnikiem czterech prezydentów (Jerzego Waszyngtona, Thomasa Jeffersona, Theodore'a Roosevelta i Abrahama Lincolna) Trump odnosił się do obalania pomników niektórych postaci z amerykańskiej historii. Dochodzi do nich na fali protestów po zabiciu pod koniec maja w Minneapolis przez policję Afroamerykanina George'a Floyda. Oprócz pomników Konfederacji obalano również te Waszyngtona, Jeffersona czy Krzysztofa Kolumba.

W Stanach Zjednoczonych trwa „bezlitosna kampania, by wymazać naszą historię, zniesławić naszych bohaterów, usunąć nasze wartości i zindoktrynować nasze dzieci” - ocenił szef amerykańskiego państwa. – W naszych szkołach, naszych redakcjach, a nawet salach konferencyjnych pojawił się nowy, skrajnie lewicowy faszyzm. Jeśli nie mówisz ich językiem, nie wykonujesz ich rytuałów, nie recytujesz ich mantr i nie podążasz za ich dowództwem, to jesteś cenzurowany, wykluczany, umieszczany na czarnej liście, oskarżany i karany - wskazał.

Pokaz fajerwerków pod górą Mount Rushmore i wystąpienie prezydenta Trumpa zainaugurowały obchody amerykańskiego Dnia Niepodległości (4 lipca).

źródło:

Zobacz więcej