RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Sądy uznały, że Bonus RPK nie zasługuje na ułaskawienie

Raper cały czas twierdzi, że jest niewinny (fot. facebook)

Sądy I i II instancji negatywnie oceniły prośbę obrońcy Oliwiera R., znanego lepiej jako Bonus RPK, o ułaskawienie rapera – dowiedział się portal tvp.info. Sąd Okręgowy IX Wydział Karny postanowił pozostawić sprawę bez dalszego biegu. To kończy oficjalną ścieżkę. Odbywającemu karę pięciu i pół roku więzienia Bonusowi pozostaje już tylko liczyć na prezydenta, który może ułaskawić rapera w trybie nadzwyczajnym.

Gangsta rap na sali sądowej. Prokuratura chce ponad 5 lat więzienia dla Bonusa RPK

Kary 5 lat i 2 miesięcy więzienia oraz 9 tys. zł grzywny i przepadku 450 tys. zł zarobionych na handlu narkotykami zażądał prokurator w procesie...

zobacz więcej

Fatalna dla Oliwiera R. decyzja zapadła kilka tygodni temu. Portal tvp.info potwierdził informację w Sądzie Okręgowym w Warszawie. „Sąd Okręgowy w Warszawie IX Wydział Karny Odwoławczy postanowieniem z dnia 12 maja 2020 r. (…) po rozpoznaniu w sprawie Oliwiera R. skazanego wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie III Wydziału Karnego z dnia 20 lipca 2018 r., (…) utrzymanym w mocy wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie IX Wydziału Karnego-Odwoławczego z dnia 20 maja 2019 r.(…); prośby złożonej przez obrońcę skazanego Oliwiera R. o ułaskawienie na podstawie art. 564 § 3 k.p.k. postanowił pozostawić prośbę o ułaskawienie bez dalszego biegu wobec wydania negatywnych opinii przez Sądy I i II instancji” – czytamy w odpowiedzi biura prasowego Sądu Okręgowego w Warszawie dla portalu tvp.info.

Decyzja ta zamyka oficjalną drogę rapera do ułaskawienia.

„Skrzywdzony przez system”. Batalia Bonusa RPK o odroczenie odsiadki

– Dostałem odmowną decyzję odnośnie odroczenia kary. Przyzwyczaiłem się już. Witamy w kraju dobrej zmiany. „Zniszczyć, zabrać, zniewolić” – tak...

zobacz więcej

Tylko prezydent

Bonusowi RPK pozostaje już tylko liczyć na prezydenta Andrzeja Dudę. Oliwier R. i wspierające go Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu 2018, skierowali do prezydenta apel o skorzystanie z prawa łaski w trybie nadzwyczajnym i ułaskawienie muzyka „poprzez warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności”. Na początku roku do Kancelarii Prezydenta przesłano petycję w obronie Bonusa, podpisaną przez ponad 100 tys. osób.

Bonus odbywa już karę pięciu i pół roku więzienia. Wcześniej nie udało mu się wywalczyć odroczenia wykonania wyroku. „Podupadłem na zdrowiu i urodził mi się syn. To są argumenty, które poruszałem na sprawie” – pisał Bonus w mediach społecznościowych, wskazując na nieprawidłowości, jakich jego zdaniem, mieli się dopuścić skruszeni przestępcy, zeznający w sprawie.

„Dostałem odmowną decyzję odnośnie odroczenia kary. Przyzwyczaiłem się już. Witamy w kraju dobrej zmiany. Zniszczyć, zabrać, zniewolić – twierdził.

Bonus RPK uważa, że został skrzywdzony przez system. Jego zdaniem, stał się kozłem ofiarnym, ponieważ, śledczy z warszawskich „pezetów” Prokuratury Krajowej, potrzebowali go do wzbudzenia zainteresowania zamknięciem gangu „Rympałka”, osławionego bossa stołecznego półświatka. „Jestem łakomym kąskiem m.in. dla pana, aby drałować temat grupy, o której nie mam pojęcia. Ciekawe kto by się tą grupą oraz rozbiciem jej interesował, gdyby nie znany raper i kozioł ofiarny zarazem – Bonus RPK” – napisał raper.

Sąd nad Bonusem RPK. Raper trafi do więzienia?

Wolski Sąd Rejonowy ma dzisiaj rozpatrzyć wniosek obrony rapera Oliwiera R. alias Bonus RPK, o odroczenie wykonania kary 5 lat i 6 miesięcy...

zobacz więcej

„Diabeł ponad prawem”

W maju 2019 r. Oliwier R. vel Bonus RPK, został prawomocnie skazany na 5 lat i 6 miesięcy więzienia za handel narkotykami. Sąd uznał, że śledczy z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zebrali mocne dowody na to, że raper „brał udział w obrocie znacznych ilości środków odurzających w postaci nie mniej niż 26 kg marihuany i 400 g kokainy”. Ponadto Bonus musi zapłacić 450 tys. zł przepadku korzyści z handlu narkotykami.

Kilka miesięcy później, gdy nadszedł czas zgłoszenia się do odsiadki, raper zniknął. Po jakimś czasie napisał w mediach społecznościowych, że musiał zrobić pilną operację i czeka na rozstrzygnięcie w sprawie ewentualnego odroczenia kary. W ostatnich dniach września urodził mu się syn.

Policjanci ujęli rapera 18 listopada 2019 r. i od razu przewieźli do zakładu karnego, wyznaczonego do odbycia kary.

Pierwszy raz Bonus RPK został zatrzymany zimą 2015 r., podczas akcji wymierzonej w gang ww. „Rympałka”. Według prokuratury raper nie działał w tym gangu, ale miał robić narkotykowe biznesy z Markiem C. ps. Niedźwiadek, który w bandzie odpowiadał za handel zabronionymi używkami. Po zatrzymaniu Oliwiera R., przeszukano jego firmę, studio nagrań, samochód i mieszkanie. Narkotyków nie znaleziono. Bonus nie przyznał się do zarzutów. Przekonywał, że jest niewinny i padł ofiarą pomówień osób, „które mogą zazdrościć mu tego, że ma firmę i poukładane życie”. Oliwier R. spędził w areszcie 9 miesięcy.

4 października 2019 r. ukazała się najnowsza płyta Bonusa pt. „Bloków rezydent”. Jeden z utworów: „Poprawa prawa” jest manifestem rapera i zapowiedzią dalszej batalii: „Do dziś zaciskam pięść i walczę z tym ku****wem już lat pięć / Po krzykach zrozumiałem, co jest grane / Gdzie wskazywać na winę mogą kawałki nagrane, daj spokój / Diabeł ponad prawem, karmi się krzywdzeniem ludzi / By udowodnić winę, on już nawet się nie trudzi / Wystarczą same słowa, z których nie ma, jak się bronić”.

Kilkanaście dni sąd zadecydował, że Bonus RPK musi zacząć spłacać 425 tys. zł tzw. przepadku korzyści z handlu narkotykami. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli rozłożył tę kwotę na 12 miesięcznych lat po 35 tys. 400 zł.

źródło:
Zobacz więcej