RAPORT

Pogarda

Sądy uznały, że Bonus RPK nie zasługuje na ułaskawienie

Raper cały czas twierdzi, że jest niewinny (fot. facebook)
Raper cały czas twierdzi, że jest niewinny (fot. facebook)

Najnowsze

Popularne

Sądy I i II instancji negatywnie oceniły prośbę obrońcy Oliwiera R., znanego lepiej jako Bonus RPK, o ułaskawienie rapera – dowiedział się portal tvp.info. Sąd Okręgowy IX Wydział Karny postanowił pozostawić sprawę bez dalszego biegu. To kończy oficjalną ścieżkę. Odbywającemu karę pięciu i pół roku więzienia Bonusowi pozostaje już tylko liczyć na prezydenta, który może ułaskawić rapera w trybie nadzwyczajnym.

Gangsta rap na sali sądowej. Prokuratura chce ponad 5 lat więzienia dla Bonusa RPK

Kary 5 lat i 2 miesięcy więzienia oraz 9 tys. zł grzywny i przepadku 450 tys. zł zarobionych na handlu narkotykami zażądał prokurator w procesie...

zobacz więcej

Fatalna dla Oliwiera R. decyzja zapadła kilka tygodni temu. Portal tvp.info potwierdził informację w Sądzie Okręgowym w Warszawie. „Sąd Okręgowy w Warszawie IX Wydział Karny Odwoławczy postanowieniem z dnia 12 maja 2020 r. (…) po rozpoznaniu w sprawie Oliwiera R. skazanego wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie III Wydziału Karnego z dnia 20 lipca 2018 r., (…) utrzymanym w mocy wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie IX Wydziału Karnego-Odwoławczego z dnia 20 maja 2019 r.(…); prośby złożonej przez obrońcę skazanego Oliwiera R. o ułaskawienie na podstawie art. 564 § 3 k.p.k. postanowił pozostawić prośbę o ułaskawienie bez dalszego biegu wobec wydania negatywnych opinii przez Sądy I i II instancji” – czytamy w odpowiedzi biura prasowego Sądu Okręgowego w Warszawie dla portalu tvp.info.

Decyzja ta zamyka oficjalną drogę rapera do ułaskawienia.

„Skrzywdzony przez system”. Batalia Bonusa RPK o odroczenie odsiadki

– Dostałem odmowną decyzję odnośnie odroczenia kary. Przyzwyczaiłem się już. Witamy w kraju dobrej zmiany. „Zniszczyć, zabrać, zniewolić” – tak...

zobacz więcej

Tylko prezydent

Bonusowi RPK pozostaje już tylko liczyć na prezydenta Andrzeja Dudę. Oliwier R. i wspierające go Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu 2018, skierowali do prezydenta apel o skorzystanie z prawa łaski w trybie nadzwyczajnym i ułaskawienie muzyka „poprzez warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności”. Na początku roku do Kancelarii Prezydenta przesłano petycję w obronie Bonusa, podpisaną przez ponad 100 tys. osób.

Bonus odbywa już karę pięciu i pół roku więzienia. Wcześniej nie udało mu się wywalczyć odroczenia wykonania wyroku. „Podupadłem na zdrowiu i urodził mi się syn. To są argumenty, które poruszałem na sprawie” – pisał Bonus w mediach społecznościowych, wskazując na nieprawidłowości, jakich jego zdaniem, mieli się dopuścić skruszeni przestępcy, zeznający w sprawie.

„Dostałem odmowną decyzję odnośnie odroczenia kary. Przyzwyczaiłem się już. Witamy w kraju dobrej zmiany. Zniszczyć, zabrać, zniewolić – twierdził.

Bonus RPK uważa, że został skrzywdzony przez system. Jego zdaniem, stał się kozłem ofiarnym, ponieważ, śledczy z warszawskich „pezetów” Prokuratury Krajowej, potrzebowali go do wzbudzenia zainteresowania zamknięciem gangu „Rympałka”, osławionego bossa stołecznego półświatka. „Jestem łakomym kąskiem m.in. dla pana, aby drałować temat grupy, o której nie mam pojęcia. Ciekawe kto by się tą grupą oraz rozbiciem jej interesował, gdyby nie znany raper i kozioł ofiarny zarazem – Bonus RPK” – napisał raper.

Sąd nad Bonusem RPK. Raper trafi do więzienia?

Wolski Sąd Rejonowy ma dzisiaj rozpatrzyć wniosek obrony rapera Oliwiera R. alias Bonus RPK, o odroczenie wykonania kary 5 lat i 6 miesięcy...

zobacz więcej

„Diabeł ponad prawem”

W maju 2019 r. Oliwier R. vel Bonus RPK, został prawomocnie skazany na 5 lat i 6 miesięcy więzienia za handel narkotykami. Sąd uznał, że śledczy z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zebrali mocne dowody na to, że raper „brał udział w obrocie znacznych ilości środków odurzających w postaci nie mniej niż 26 kg marihuany i 400 g kokainy”. Ponadto Bonus musi zapłacić 450 tys. zł przepadku korzyści z handlu narkotykami.

Kilka miesięcy później, gdy nadszedł czas zgłoszenia się do odsiadki, raper zniknął. Po jakimś czasie napisał w mediach społecznościowych, że musiał zrobić pilną operację i czeka na rozstrzygnięcie w sprawie ewentualnego odroczenia kary. W ostatnich dniach września urodził mu się syn.

Policjanci ujęli rapera 18 listopada 2019 r. i od razu przewieźli do zakładu karnego, wyznaczonego do odbycia kary.

Pierwszy raz Bonus RPK został zatrzymany zimą 2015 r., podczas akcji wymierzonej w gang ww. „Rympałka”. Według prokuratury raper nie działał w tym gangu, ale miał robić narkotykowe biznesy z Markiem C. ps. Niedźwiadek, który w bandzie odpowiadał za handel zabronionymi używkami. Po zatrzymaniu Oliwiera R., przeszukano jego firmę, studio nagrań, samochód i mieszkanie. Narkotyków nie znaleziono. Bonus nie przyznał się do zarzutów. Przekonywał, że jest niewinny i padł ofiarą pomówień osób, „które mogą zazdrościć mu tego, że ma firmę i poukładane życie”. Oliwier R. spędził w areszcie 9 miesięcy.

4 października 2019 r. ukazała się najnowsza płyta Bonusa pt. „Bloków rezydent”. Jeden z utworów: „Poprawa prawa” jest manifestem rapera i zapowiedzią dalszej batalii: „Do dziś zaciskam pięść i walczę z tym ku****wem już lat pięć / Po krzykach zrozumiałem, co jest grane / Gdzie wskazywać na winę mogą kawałki nagrane, daj spokój / Diabeł ponad prawem, karmi się krzywdzeniem ludzi / By udowodnić winę, on już nawet się nie trudzi / Wystarczą same słowa, z których nie ma, jak się bronić”.

Kilkanaście dni sąd zadecydował, że Bonus RPK musi zacząć spłacać 425 tys. zł tzw. przepadku korzyści z handlu narkotykami. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli rozłożył tę kwotę na 12 miesięcznych lat po 35 tys. 400 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej