RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gang fałszywych policjantów rozbity. Działał w kilku województwach

W ręce opolskich kryminalnych wpadło sześciu podejrzanych (fot. Policja Opolska)

Na wniosek opolskiej prokuratury sąd zastosował areszt tymczasowy wobec sześciu osób podejrzanych o dokonywanie przestępstw metodą „na policjanta”. Jak poinformował Stanisław Bar z Prokuratury Okręgowej w Opolu, przestępcy działali na terenie kilku województw.

ABW zatrzymała cztery osoby z grupy mającej wyłudzać podatek VAT

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby z grupy mającej wyłudzać podatek VAT i doprowadzić do strat Skarbu Państwa łącznie na...

zobacz więcej

Na ślad zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w oszustwach metodą „na policjanta” trafili funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Jak ustalili w trakcie działań operacyjnych, przestępcy dokonali co najmniej siedmiu przestępstw na terenie województw: opolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

– Modus operandi sprawców polegał na utwierdzeniu pokrzywdzonych w rozmowie telefonicznej, że ich oszczędności, które przechowują w domu bądź na rachunku bankowym (sprawca umiejętnie prowadząc rozmowę uzyskiwał informacje w tym zakresie od samych pokrzywdzonych), są zagrożone kradzieżą, a przekazanie ich „funkcjonariuszowi Policji” zapobiegnie przestępstwu i umożliwi schwytanie sprawcy – wskazał prokurator Bar.

Historia – jak dodał była całkowicie fikcyjna. – Następnie osoba kontaktująca się telefonicznie z pokrzywdzonymi instruowała ich, w jaki sposób ma dojść do przekazania pieniędzy – podkreślił.

Wyjaśnił, że w dalszej kolejności, po przejęciu pieniędzy od pokrzywdzonych, trafiały one do następnej osoby, która dostarczała je do mężczyzny kierującego procederem. – Bywało, że ogniw pomiędzy osobą odbierająca pieniądze od pokrzywdzonych a szefem grupy było więcej. To właśnie kilkupoziomowy stopień zorganizowania sprawców wynikający ze szczegółowego podziału zadań i panująca między nimi hierarchia skłoniły do przedstawienia zarzutów kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – wskazał.
(fot. Policja Opolska)

We wtorek 1 lipca 2020 r., na polecenie prokuratora, policjanci zatrzymali w miejscowościach pod Warszawą i Łodzią sześć osób, w tym 40-letniego Marcina K., któremu przypisuje się kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Według ustaleń śledczych, w wyniku oszukańczych zabiegów pokrzywdzeni utracili łącznie ponad 250 tys. zł. Największą stratę poniosło mieszkające w Łodzi małżeństwo, które 7 maja br. wydało sprawcom 78 tys. zł.

Spośród podejrzanych, dwóch przyznało się do popełnienia zarzucanych czynów i zdecydowało się złożyć wyjaśnienia. Pozostali zaprzeczyli stawianym zarzutom i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Sąd Rejonowy w Opolu przychylił się do wniosku prokuratora o tymczasowe aresztowanie wobec wszystkich podejrzanych. W wyniku przeszukania przeprowadzonego w miejscu zamieszkania szefa grupy zabezpieczono ponad 170 tys. zł oraz złoty zegarek wart kilkaset tysięcy złotych.

źródło:

Zobacz więcej