RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dzień Niepodległości USA. Mosbacher i dyplomaci z przesłaniem do Polaków [WIDEO]

Stany Zjednoczone 4 lipca obchodzą Dzień Niepodległości (Independence Day) – to już 244. Rocznica urodzin naszych sojuszników. W tym roku jest to święto inne niż zwykle. Ambasada USA w Polsce poprosiła swoich dyplomatów, aby we własnym zakresie nagrali swoje refleksje nie tylko na temat wolności, ale też relacji polsko-amerykańskich. Wspominają też polskich bohaterów, którzy walczyli o niepodległość USA – wszystko oczywiście po polsku.

Prezydent Trump opublikował klip poświęcony spotkaniu z prezydentem Dudą

Prezydent USA Donald Trump pożegnał w środę przed godz. 17 lokalnego czasu prezydenta Andrzeja Dudę, który składał wizytę w Białym Domu. Po...

zobacz więcej

Dzień Niepodległości obchodzony jest co roku 4 lipca, w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii w 1776 roku.

W tym dniu zawsze odbywały się liczne koncerty, parady i festyny. Tradycją były też przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Nieodłącznym elementem obchodów były pokazy sztucznych ogni.

W tym roku, ze względu na epidemię, parady i pikniki nie odbędą się w obawie przed gromadzeniem się ludzi. Z powodu Covid-19 wielu dyplomatów nie może też spędzić świąt ze swoimi rodzinami. Nagrali jednak pełen wspomnień, refleksji i podziękowań film, który w dniu ich narodowego święta porusza kwestie współpracy polski-amerykańskiej.

Nie zabrakło też słowa od ambasador USA Georgette Mosbacher, która podkreśla, że Polska i Stany Zjednoczone są najbliższymi sojusznikami. Pojawia się też wspomnienie polskich bohaterów, walczących o niepodległość USA – Kazimierza Puławskiego i Tadeusza Kościuszki – i słowa podziękowania skierowane do Polaków.

Dzień Niepodległości także na terenie Stanów Zjednoczonych będzie inny niż zwykle. Pokazy fajerwerków będą bardzo ograniczone. Wyjątkiem ma być pokaz sztucznych ogni w centrum Waszyngtonu oraz przy Górze Rushmore. W obu ma uczestniczyć prezydent USA Donald Trump. Przy Górze Rushmore prezydent wygłosi przemówienie.

źródło:
Zobacz więcej