RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent: Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona

Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona i na pewno będę tego orędownikiem; chciałbym tylko wypracować taki projekt, który nie będzie budził wątpliwości – zadeklarował w piątek starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

PiS wraca do tematu sędziów pokoju. Rzecznik PSL zadowolony

PiS wraca do tematu sędziów pokoju. Projekt zmian w tej sprawie może być kolejnym etapem reformy wymiaru sprawiedliwości. – Rozważamy wprowadzanie...

zobacz więcej

Andrzej Duda był pytany podczas sesji „Q&A” na Facebooku o to, czy jest za wprowadzeniem w Polsce instytucji sędziego pokoju.

Prezydent podkreślił, że w tym wypadku jest wiele „problemów konstytucyjnych, które w jakiś sposób trzeba by pokonać”. Jednocześnie wskazał, że idea związana z tym pomysłem jest mu bliska i traktuje ją bardzo poważnie. – I mam nadzieję, że utworzymy instytucję sędziów pokoju jako powiedziałbym takich sędziów zaufania, dodatkowo jeszcze, takich sędziów, którzy są blisko ludzi – powiedział.

Duda zastrzegł, że nie wie, czy zostanie ustanowiony taki system, że ci sędziowie byliby wybierani w powszechnych wyborach. – Zastanawialiśmy się nad tym, dyskutowaliśmy – mówił, dodając, że wprowadzenie takiej instytucji musiałoby być przeprowadzone po konsultacjach z resortem sprawiedliwości. Zapewnił, że „działania w tej sprawie są w toku”, a sprawa „nie przepadła ani nie została całkowicie porzucona”.

– Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona i na pewno będę orędownikiem jej wprowadzenia, chciałbym tylko wypracować taki projekt, który nie będzie tutaj budził wątpliwości, ale może pani być pewna, że jeśli chodzi o instytucję sędziów pokoju, z mojej strony jest absolutne tak – oświadczył, zwracając się do autorki pytania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej