RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Meksykańscy żołnierze zabili 12 członków kartelu narkotykowego

Członkowie Meksykańskiej Gwardii Narodowej patrolują otoczenie po ataku na policjantów w stanie Guanajuato (fot. PAP/EPA/Str)

Meksykańscy żołnierze zabili w piątek w granicznym mieście Nuevo Laredo 12 uzbrojonych członków kartelu narkotykowego i ubranych w wojskowe mundury - informuje Reuters opierając się na doniesieniach lokalnych mediów i oświadczeniu regionalnej służby bezpieczeństwa.

Masakra w centrum rehabilitacyjnym. Nie żyją 24 osoby

24 osoby poniosły śmierć a siedem zostało rannych, w tym trzy ciężko, w rezultacie krwawych porachunków gangów narkotykowych w środkowym Meksyku –...

zobacz więcej

Nuevo Laredo to miasto w północno-wschodnim Meksyku, w stanie Tamaulipas, nad rzeką Rio Grande, naprzeciw amerykańskiego miasta Laredo.

Przedstawiciele służby bezpieczeństwa stanu Tamaulipas twierdzą, że strzelcy uzbrojeni w broń stosowaną w armii meksykańskie, ubrani w mundury w stylu wojskowym zaatakowali przed świtem oddział żołnierzy ochraniający lokalne lotnisko.

Lokalne media podały, że ofiary były prawdopodobnie członkami kartelu północno-wschodniego, regionalnego gangu, który jest pozostałością po potężnym kartelu Los Zetas.

Los Zetas to meksykańska grupa przestępcza, uznawana za jedną z najbardziej brutalnych grup zorganizowanych istniejących w Meksyku. Przyjmuje się, że grupę utworzono pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to kartel El Gulf wynajął grupę byłych komandosów sił powietrznodesantowych w celach ochrony i zwalczania konkurencyjnych gangów.

Wojsko nie poinformowało o swoich stratach podczas akcji.

Również w piątek w centralnym stanie Guanajuato zostało zabitych pięciu policjantów - poinformował Reutersa sekretarz bezpieczeństwa stanu.

W środę przestępcy zabili 27 osób w ośrodku rehabilitacji narkomanów, w innej części Guanajuato. Było to jedno z najbrutalniejszych zabójstw dokonanych od czasu, gdy 19 miesięcy temu objął swój urząd prezydent Andres Manuel Lopez Obrador, zobowiązując się do ograniczenia rekordowego poziomu przemocy w kraju.

Liczba zabójstw w Meksyku osiągnęła nowy rekord w ubiegłym roku, prawie 26 tysięcy, i nadal rośnie.Rok ubiegły był rekordowy, najgorszy od 20 lat, tj. od czasu, gdy w Meksyku zaczęto prowadzić statystki zabójstw.

źródło:

Zobacz więcej