RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kwarantanna w Azji. Drugie ognisko dżumy

Jak donoszą lokalne media, jeden z pacjentów jest w stanie krytycznym (fot. David Talukdar/NurPhoto via Getty Images)

Dwa przypadki zakażenia dżumą zdiagnozowano w ajmaku kobdoskim w zachodniej Mongolii. Zakażeni zjedli surowe mięso świstaka. Według nieoficjalnych informacji, jedna z zakażonych osób jest w stanie krytycznym.

Czwarty przypadek dżumy w tym miesiącu. Chory to pasterz

W Chinach wykryto czwarty w tym miesiącu przypadek dżumy. Postać dymieniczą tej groźnej choroby zakaźnej stwierdzono u pasterza z Mongolii...

zobacz więcej

Pacjenci zostali przetransportowani do dwóch różnych szpitali. Jak przekazały lokalne media, kilka dni później testy potwierdziły dżumę.

29 czerwca w całym regonie wprowadzono kwarantannę, a wjazd i wyjazd są utrudnione. Ponad 500 osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi, znajduje się pod obserwacją, od 146 pobrano próbki do badań.

Dżuma to ostra choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Yersinia pestis. Pałeczki dżumy zazwyczaj przenoszone są przez ugryzienia pcheł i drobnych gryzoni. Rozprzestrzeniają się też poprzez spożywanie skażonego mięsa, a w przypadku odmiany płucnej – drogą kropelkową.

Istnieją trzy odmiany dżumy: dymienicza (powodująca obrzęk węzłów chłonnych), septyczna (infekcja krwi) i płucna (obrzęk płuc). Według Światowej Organizacji Zdrowia zgon w przypadku braku podjęcia leczenia odmiany płucnej następuje między 48 a 72 godziną od wystąpienia pierwszych objawów. Wcześniejsze podanie antybiotyków pozwala na zmniejszenie śmiertelności do ok. 20 proc.

W XIV wieku dżuma zdziesiątkowała ludność Europy. W wyniku ówczesnej epidemii mogło zginąć od 75 do 200 mln osób.

źródło:
Zobacz więcej