RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandaliczna okładka „Faktu”. Rozgłośnia rezygnuje z prenumeraty i cytowania gazety

Okładkę dyrektor PR RDC nazwał skandaliczną (fot. arch.PAP/Adam Warżawa, Fakt)

Polskie Radio RDC zrezygnowało z prenumeraty i cytowania tygodnika „Fakt”. Dyrektor stacji poinformował, że decyzję motywuje skandaliczną okładką dziennika z poniedziałku.

Media atakują prezydenta za ułaskawienie. Jest stanowisko Andrzeja Dudy

Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane (nie było gwałtu). Dorosła już od lat pokrzywdzona z matką prosiły o...

zobacz więcej

W poniedziałkowym „Fakcie” pojawił się artykuł opisujący niektóre okoliczności zastosowania prawa łaski przez prezydenta Andrzeja Dudę wobec osoby, która była skazana i która odbyła karę za przestępstwo pedofilii. Temat znalazł się też na okładce czasopisma. „Trzymał córkę, bił po twarzy i wkładał jej rękę w krocze” – takie hasło pojawiło się na okładce „Faktu”. Niżej, mniejszą czcionką, napisano: „Panie prezydencie, jak Pan mógł ułaskawić kogoś takiego?”, a całość zilustrowano dużym zdjęciem prezydenta Andrzeja Dudy. Nie zaznaczono jednak, że ułaskawienie dotyczyło jedynie zwolnienia z kary za złamanie zakazu zbliżania się. O ułaskawienie apelowała do prezydenta m.in. konkubina mężczyzny.

Mimo sprostowania fake newsa zarówno przez rzecznika prezydenta, jak i samego Andrzeja Dudę, „Fakt” nie wycofał się z oskarżeń, jak również nie wystosował przeprosin.

W związku z tym Polskie Radio RDC zrezygnowało z prenumeraty i cytowania gazety. O decyzji poinformował dyrektor PR RDC Tadeusz Deszkiewicz.

„W związku ze skandaliczną okładką czasopisma „Fakt” w poniedziałek Polskie Radio RDC zrezygnuje z prenumeraty i cytowania tego tytułu” – napisał na Twitterze.

Wcześniej w sprawie skandalicznej okładki interweniowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

źródło:
Zobacz więcej