RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda: Nie zgadzam się, żeby Niemcy wybierali w Polsce prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podczas wiecu wyborczego w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) powiedział, że dzisiejsza publikacja gazety „Fakt”, dotycząca ułaskawienia przez niego mężczyzny, skazanego w przeszłości za przestępstwa seksualne, to „kolejna odsłona niemieckiego ataku w tych wyborach”. – Czy ten koncern Axel Springer, z niemieckim rodowodem, który jest właścicielem gazety „Fakt”, chce wpłynąć na wybory prezydenckie w Polsce? Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta? To jest podłość. Ja się na to nie zgadzam – powiedział.

„Niemiecki szmatławiec!” Burza wokół dziennika „Fakt”

„Hienami” i „rynsztokiem” politycy PiS nazywają dziennikarzy tabloidu „Fakt”, którzy zaatakowali prezydenta Andrzeja Dudę za spełnienie prośby...

zobacz więcej

Jak przekonywał prezydent, jest to część bezpardonowej i brudnej kampanii skierowanej przeciwko niemu. Andrzej Duda podkreślił, że skazany dawniej mężczyzna odsiedział zasądzoną karę i pojednał się z rodziną.

– Choćby rzucano na mnie najgorsze kalumnie, ja chcę jednego: chcę, aby w Polsce zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i draństwo. Chcę, żeby Polska mogła bronić słabszych, a nie musiała bać się silnych – mówił w Bolesławcu prezydent Duda.

Publikacja „Faktu” odnosi się do ułaskawienia prezydenckiego, o którym dziennik „Rzeczpospolita” pisał w tym tygodniu. Prezydent ułaskawił mężczyznę skazanego wiele lat temu za znęcanie się nad członkami rodziny i za przestępstwo seksualne wobec małoletniej bliskiej osoby.

Skazany odbył w całości karę więzienia, ale wciąż obejmował go sądowy zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych – członków rodziny. O ułaskawienie zwróciły się do prezydenta pokrzywdzone, dziś dorosłe osoby.

źródło:
Zobacz więcej