Jak wygląda sytuacja z miejscami w żłobkach? Ratusz odpowiada

W ubiegłym roku szkolnym zarejestrowano 13 612 wniosków (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Ile dzieci zostało zgłoszonych do programu rekrutującego do stołecznych żłobków? Ilu dzieciom zostało zapewnione miejsce w żłobkach? Ile dzieci jest na miejscach rezerwowych? – takie pytania przesłaliśmy do warszawskiego ratusza. Dziś otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.

Warszawscy rodzice wściekli na Trzaskowskiego. Marzenia o żłobkach runęły

„W żłobkach miejsc nie ma od dawien dawna” – piszą w sieci rozżaleni rodzice. Ci, których dzieci są najmłodsze, mają do ratusza jeszcze większe...

zobacz więcej

„W systemie teleinformatycznym Zespołu Żłobków m.st. Warszawy obsługującym rekrutację do placówek publicznych i dofinansowanych ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy zarejestrowano 13 612 wniosków biorących udział w głównej rekrutacji na rok 2019/2020 (stan na 25.04.2019 r.)” – napisano w piśmie z ratusza.

Jak czytamy, do placówek publicznych przyjęto 3 895 dzieci, a w ramach rekrutacji uzupełniającej - kolejnych 105 dzieci. Dodatkowo we wspomnianym okresie udostępniono 4 965 miejsc w dofinansowanych placówkach niepublicznych.

„Obecnie zakończono już rok szkolny 2019/2020, dlatego listy rezerwowe obejmują tylko przyszły rok szkolny, tj. 2020/2021. Rekrutacja nie została jeszcze zakończona, w związku z powyższym nie ma możliwości ustalenia pozostałych wniosków na listach rezerwowych” – napisano.

Autorzy przekonują, że „celem Warszawy jest umożliwienie rodzicom małych dzieci powrotu do aktywności zawodowej, dlatego od września 2019 r. opieka w miejskich żłobkach oraz placówkach, w których wykupowane są miejsca dla dzieci w wieku do lat 3 jest bezpłatna”.

„Jednocześnie informuję, że przed ogłoszeniem ograniczenia pracy w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z wytycznymi przeciwepidemiologicznymi dysponowaliśmy 386 miejscami (stan na 13 marca 2020 r.)” – zaznaczono.

W piśmie czytamy, że Warszawa zwiększa liczbę miejsc opieki nad dziećmi do 3. roku życia i do września takich miejsc ma być 14,5 tys.

„Miasto daje możliwość skorzystania z dofinansowania w postaci bonu żłobkowego o wartości 400 zł, który jest przyznawany co miesiąc, od ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, aż do momentu objęcia go wychowaniem przedszkolnym. Przysługuje rodzicom, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, ich dochody nie przekraczają 2883 zł netto na osobę w rodzinie, a dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku lub chodzi do miejskiej placówki, ale rodzic wypowie umowę o świadczenie usług” – napisano w odpowiedzi.

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem RP, zagwarantuje darmowe przedszkola i żłobki w całym kraju. Taką samą obietnicę, tylko dotyczącą żłobków w Warszawie, złożył już w kampanii w 2018 r. Obiecał wtedy, że dzieci warszawiaków będą miały zapewnione darmowe żłobki, a miasto „zapłaci za miejsca w żłobkach prywatnych, jeśli zabraknie miejsc w publicznych”. W tej chwili na 21 tys. miejsc te kryteria spełnia jednak zaledwie 13 tys.

Liczba bezpłatnych miejsc wzrosła, ale wciąż jest to kropla w morzu potrzeb. Dostanie się do darmowej placówki nie jest proste. Dodatkowo opiekunki w stołecznych żłobkach alarmują, iż w ostatnim czasie dostały znacznie niższe wynagrodzenia niż powinny.

źródło:
Zobacz więcej