RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekspert o wyborach: Szanse zakażenia są małe, jeśli zachowamy dystans

Jak podkreślił prof. Horban, epidemia znajduje się w zupełnie innej fazie niż przed kilkoma miesiącami (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)

– Jeśli uda się ludziom zachować dystans społeczny, nosić maski, to szanse na zakażenie są małe, a tym bardziej jest tak w województwach, gdzie zakażeń jest niewiele. W związku z tym można zacząć przeprowadzać tego typ masowe przedsięwzięcia co wybory – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Jak stwierdził ekspert, sytuacja jest obecnie znacznie bezpieczniejsza niż wcześniej.

Koronawirus w Polsce: wskaźnik zgonów przekroczył 1,5 tys., spada liczba zakażeń

Z powodu Covid-19 zmarło kolejne 15 osób, potwierdzono 259 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 80 z województwa śląskiego – poinformowało...

zobacz więcej

Portal tvp.info zapytał prof. Horbana, na ile bezpieczne jest organizowanie wyborów prezydenckich w warunkach pandemii. Jak podkreślił, epidemia znajduje się w zupełnie innej fazie niż przed kilkoma miesiącami.

– Kiedy jesteśmy na tzw. wznoszącej fali zakażeń, sytuacja jest dużo bardziej niebezpieczna. Po drugie, więcej wiemy dziś o samym wirusie i przebiegu choroby niż to było w marcu, kwietniu czy nawet w maju. Teraz mamy opanowane metody diagnostyczne i zupełnie sprawnie działający system opieki medycznej. Poza tym wcześniej było ryzyko, że epidemia zostanie zawleczona do Domów Pomocy Społecznej, co zresztą na pewną skalę miało miejsce. Żyje w nich ok. 80 tys. ludzi. Gdyby doszło do rozprzestrzenienia się w nich epidemii, to byłoby tam bardzo wiele zgonów – mówił.

– Teraz ta sytuacja jest opanowana. DPS-y zachowują się inaczej, personel jest nauczony, są środki ochrony osobistej itd. Krótko mówiąc, mniej więcej w maju przeszliśmy do drugiej fazy zwalczania epidemii. Mamy do czynienia ze zmniejszeniem się liczby zakażeń poza wyjątkami, takimi jak Śląsk – dodał.

Nowy szczep koronawirusa dużo bardziej zakaźny. Zaskakujące wyniki badań

Dominujący obecnie na świecie szczep nowego koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny niż ten, który pojawił się w Chinach – wynika z artykułu...

zobacz więcej

Prof. Horban dodał, że istotny był również fakt, że poluzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią i nie przełożyło się to na znaczący wzrost liczby zachorowań.

– Jeśli uda się ludziom zachować dystans społeczny, nosić maski, to szanse na zakażenie są małe, a tym bardziej jest tak w województwach, gdzie zakażeń jest niewiele. W związku z tym można zacząć przeprowadzać tego typ masowe przedsięwzięcia co wybory – powiedział.

Jak powiedział prof. Horban, nie da się jednak w pełni wykluczyć tego, że wybory przełożą się na wzrost liczby zakażeń.

– To, czy po I turze wyborów nastąpił wzrost zakażeń, będzie wiadome pod koniec bieżącego tygodnia – powiedział, dodając, że koniecznym jest stosowanie się do zaleceń sanitarnych.

– Każdy, kto idzie na wybory powinien mieć na sobie maseczkę, dezynfekować ręce, zachowywać dystans – dodał.

źródło:
Zobacz więcej