RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

oglądaj online

Debata Trump-Biden

Mała Syrenka „rasistką”. Wandale zniszczyli posąg [WIDEO]

Na kamieniu w Kopenhadze, na którym stoi pomnik baśniowej bohaterki, namalowano napis „rasistowska ryba” („racist fish”). Nikt nie przyznał się do tego czynu. „Mała Syrenka” to tytułowa postać baśni znanego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Akt wandalizmu może się odnosić do protestów pod hasłem „Black lives matter”, organizowanych od miesiąca w różnych miejscach na świecie.

Pomnik Kościuszki w Warszawie zniszczony

We wtorek w nocy na cokole pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie pojawił się napis „Black Lives Matter” nawiązujący do protestów w USA. Jak...

zobacz więcej

W piątek zauważono zniszczenie kamienia, na którym znajduje się pomnik baśniowej postaci – „Małej Syrenki”. Figura z brązu o wysokości 1,65 m stoi przy wejściu do portu w stolicy Danii. Powstała w hołdzie Hansowi Christianowi Andersenowi. „Mała Syrenka” w baśni zakochała się w księciu i chciała stać się człowiekiem. Pomnik już wcześniej był celem wandali, którzy m.in. niszczyli go farbą.

W zeszłym miesiącu w Kopenhadze pomnik luterańskiego misjonarza Hansa Egedego, który miał wpływ na kolonizację Grenlandii, oblano czerwoną farbą i napisano na nim „dekolonizować”. Nie wiadomo jednak, czy oba te zdarzenia były ze sobą powiązane.

Na całym świecie dochodzi do podobnych aktów wandalizmu w ramach protestów organizowanych po śmierci Georga Floyda w Minneapolis w USA. Czarnoskóry mężczyzna został brutalnie przyduszony do ziemi przez policjanta.

źródło:
Zobacz więcej