RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bitwa na plakaty. Kandydat KO obiecuje, wyborcy sprawdzają

Plakaty wyborcze Rafała Trzaskowskiego (fot.  Artur Widak/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Plakaty wyborcze Rafała Trzaskowskiego (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) obok plakatu wyborczego Rafała Trzaskowskiego zawisł drugi, na którym wymieniono cztery zagadnienia. Poruszono na nim m.in. kwestię wcześniejszych wypowiedzi kandydata KO na prezydenta na temat programu 500 Plus oraz wielkich inwestycji.

Pierwszy plakat jest materiałem wyborczym sztabu Trzaskowskiego; widnieje na nim hasło kandydata KO: „Silny Prezydent, Wspólna Polska”.

Drugi został przygotowany przez przeciwnika bądź przeciwników ewentualnej prezydentury Trzaskowskiego.

Pierwszy punkt wymieniony na plakacie brzmi: „Awaria? Zdarza się!”, co może odnosić się do awarii w Warszawskiej Oczyszczalni „Czajka”.

Kolejny punkt brzmi: „500+? Rozdawnictwo!”. Przypomniano w ten sposób wypowiedź Trzaskowskiego z 2016 r. Obecny kandydat KO powiedział wtedy podczas rozmowy z dziennikarzem Jarosławem Kuźniarem: – 500 Plus, ten program rozdawnictwa, jest dużą pułapką dla Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Stwierdziliśmy jedną rzecz. Jeżeli obywatele rzeczywiście wolą mieć pieniądze w kieszeni, a nie pieniądze w przedszkolach, w żłobkach, w programach wspierających matki, które rodzą dzieci – myśmy wydawali dokładnie takie same pieniądze, albo nawet większe na wspieranie rodzin – to jesteśmy w stanie to zrozumieć i nie będziemy likwidować tego programu. Natomiast musimy ten program uczynić sensownym.

Trzeci punkt widniejący na plakacie brzmi: „Wiek emerytalny ’67? Tak trzeba!”. Wprawdzie podczas kampanii prezydenckiej Trzaskowski zadeklarował, że zawetuje ustawę podwyższającą wiek emerytalny, ale w 2015 i 2016 r. głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego.

Czwarty punkt brzmiący: „Inwestycje? Wstrzymujemy!” odnosi się do wypowiedzi, którą Trzaskowski wygłosił pod koniec maja. Polityk wystosował wówczas apel o zawieszenie wielkich inwestycji, w tym Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej. Na końcu plakatu znalazły się napisy: „Silny Prezydent? Wspólna Polska?”.

źródło:
Zobacz więcej