RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie kolejna edycja „Bitwy o wozy”

W każdym z byłych 49 województw  gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich ma otrzymać wóz strażacki (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
W każdym z byłych 49 województw gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich ma otrzymać wóz strażacki (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że odbędzie się druga edycja akcji „Bitwa o wozy”. Środki zostaną przeznaczone na zakup 49 nowych wozów strażackich dla 49 gmin. W każdym z byłych 49 województw (według stanu granic województw na 31.12.1998 r.) gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzyma taki wóz.

MSWiA ogłasza „Bitwę o wozy”. Zadecyduje frekwencja w wyborach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zachęca do udziału w wyborach prezydenckich 28 czerwca. Resort zapowiedział, że w każdym...

zobacz więcej

- Cieszę się, że akcja profrekwencyjna spotkała się z bardzo dużym odzewem wśród naszych obywateli. Chcemy przed II turą wyborów prezydenckich ogłosić nową edycję „Bitwy o wozy” – powiedział dziś szef MSWiA minister Mariusz Kamiński, wręczając promesy na zakup wozów bojowych dla OSP. 

W piątkowej uroczystości wzięli też udział wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

- Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania wozami było równomierne w całej Polsce. Przyjęliśmy, że środki trafią do gminy na terenie każdego dawnego województwa, gdzie będzie najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Jedynym elementem, który będzie brany pod uwagę, będzie tylko i wyłącznie frekwencja, a nie wynik wyborczy – mówił szef MSWiA.

Szczegółowy regulamin II edycji „Bitwy o wozy” w najbliższym czasie zostanie opublikowany na stronie internetowej MSWiA. O nowe wozy nie będzie się jednak mogło ubiegać 16 gmin, które otrzymają je w ramach I edycji akcji.

16 gmin z najwyższą frekwencją. To one wygrały „Bitwę o wozy” strażackie

Jutro wójtowie i burmistrzowie otrzymają oficjalne promesy na zakup wozów strażackich – napisał w mediach społecznościowych wiceszef MSWiA Maciej...

zobacz więcej

Wójtowie odebrali promesy

Promesy na zakup wozów dla OSP z rąk ministra odebrali wójtowie i burmistrzowie 16 gmin z całej Polski. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Pojazdy trafią do gmin: Czernica (woj. dolnośląskie), Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), Godziszów (woj. lubelskie), Zabór (woj. lubuskie), Nowosolna (woj. łódzkie), Żegocina (woj. małopolskiego), Michałowice (woj. mazowieckie), Praszka (woj. opolskie), Cisna (woj. podkarpackie), Kulesze Kościelne (woj. podlaskie), Koszarawa (woj. śląskie), Masłów (woj. świętokrzyskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), Suchy Las (woj. wielkopolskie), Rewal (woj. zachodniopomorskie) i miasta Łeba (woj. pomorskie).

Minister Kamiński przypomniał, że Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają bardzo dużą rolę w swoich „małych ojczyznach”. - Każdy dzień przekonuje nas, jak ważne są OSP. Widzieliśmy, jak skutecznie strażacy walczyli nad Biebrzą z potężnym pożarem parku narodowego. Kilka dni temu widzieliśmy ich w Małopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku, razem ze strażakami z PSP – podkreślił szef MSWiA.

Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67 proc. do 86 proc.

 

źródło:
Zobacz więcej