RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski wygrywa w najnowszym sondażu? Fundacja wzięła od ratusza miliony

Wybory prezydenckie 2020. Wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski ( fot. PAP/Tomasz Gzell)

„Pierwszy sondaż, w którym Rafał Trzaskowski wygrywa” – pisały w ostatnich dniach portale internetowe i powoływały się na badania pracowni Kantar wykonane na zlecenie Fundacji Pole Dialogu. Teraz okazuje się, że fundacja ta tylko w ostatnich latach otrzymała ze stołecznego ratusza 1,24 mln zł. „Koszta muszą się zwrócić” – komentują internauci.

Trzaskowski wypiera się Donalda Tuska. Dostał szybką odpowiedź

– Przecież to jego polityczny ojciec – powiedział o relacji Tuska i Trzaskowskiego senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski. W rozmowie...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów i zdaniem ekspertów jest zdecydowanym faworytem do zwycięstwa 12 lipca. W sieci pojawił się jednak sondaż sugerujący, że teraz większe szanse na sukces ma wiceprezes Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

„Kantar na zlecenie Fundacji Pole Dialogu 30 czerwca. Prezydent Andrzej Duda 44 proc., Rafał Trzaskowski 45 proc, niezdecydowani 11 proc.” – napisał w sieci jeden z dziennikarzy. „Na pytanie o udział w drugiej turze wyborów prezydenckich aż 83 proc. obywateli odpowiedziało pozytywnie, a tylko 15 proc. negatywnie” – dodawał portal onet.pl.

Wtedy do akcji włączyli się internauci. Zauważyli, że Fundacja Pole Dialogu otrzymała przez ostatnie dwa lata od warszawskiego ratusza i dzielnic dotacje na łączną kwotę 1 241 812 mln złotych.

Nitras poniesie konsekwencje za atak? Mamy odpowiedź członków komisji etyki

Sławomir Nitras nie chcąc wpuścić Sebastiana Kalety na konferencję Rafała Trzaskowskiego zaatakował go, złapał w pasie i używał wulgaryzmów. Czy...

zobacz więcej

Z ujawnionych informacji wynika, że środki były kierowane między innymi na „działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”, „naukę, szkolnictwo wyższe, edukację, oświatę i wychowanie” czy „działalność na rzecz dzieci i młodzieży”. Jednorazowe przelewy miały sięgać nawet 240 tys. zł.

„Prezes zarządu fundacji to Mateusz Wojcieszak nagradzany przez Fundację Batorego, stypendysta m. st. Warszawa, praktykant u Adama Bodnara. Także koszta muszą się zwrócić” – skomentował jeden z użytkowników sieci.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał poparcie 43,5 proc. Polaków. Głos na Rafała Trzaskowskiego oddało z kolei 30,46 proc. wyborców. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że frekwencja wyniosła 64,51 proc.

źródło:
Zobacz więcej