RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uwaga na burze z gradem we wschodniej połowie Polski

Porywy wiatru mogą osiągnąć do 80 km/h (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla sześciu województw.

Ulewa w Warszawie. Jaka jest sytuacja w Waszych dzielnicach? [GALERIA]

Nad Warszawą przechodzi potężna ulewa. Grzmi, mocno wieje. - Rzeka płynie z nieba – zostańcie w domach – alarmuje nasz czytelnik. Jeśli jesteście...

zobacz więcej

Alerty pierwszego stopnia dotyczą woj. podkarpackiego oraz części woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podlaskiego.

Na terenach tych synoptycy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu, wynoszącymi miejscami od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm, a także porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może też spaść grad.

Z kolei alert drugiego stopnia obowiązuje w woj. lubelskim. Na jego terenie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 40 mm, a lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Tam też może spaść grad.

Burze nie odpuszczają. IMGW wydał alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla woj. lubelskiego oraz części woj....

zobacz więcej

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

źródło:

Zobacz więcej