RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Ziobro: Prezydent nie ułaskawił pedofila z ani jednego dnia kary

Prezydent nie ułaskawił pedofila z ani jednego dnia kary; pedofil odbył całą karę, a prezydent zastosował prawo łaski wobec prośby ofiary; środek karny, który skrócono, stosuje się tylko i wyłącznie dla ofiary – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„To niegodziwe”. Politolog o okładce tabloidu z prezydentem Dudą

Jest to zagrywka mocno poniżej pasa, bo chodzi o sytuację, gdy pokrzywdzona sama wnioskowała o ułaskawienie tej osoby z przyczyn rodzinnych. (…)...

zobacz więcej

– Pedofil od pierwszego do ostatniego dnia odbył całą karę. Prezydent zastosował prawo łaski wobec prośby ofiary, która już jako osoba dorosła – po tym jak sprawca wyszedł z alkoholizmu, wyleczył się, poprawił, zresocjalizował – chciała mieć z nim bezpośrednie kontakty – mówił minister na konferencji w Rzeszowie.

Dodał, że pan prezydent okazał serce dla ofiary, a dziś z tego powodu jest piętnowany i fałszywie oskarżany, że rzekomo ułaskawił pedofila.

Ziobro ocenił, że w sprawie tej „mamy do czynienia z ogromnym kłamstwem w finale tej kampanii” wyborczej.

Jak podawała wtorkowa „Rzeczpospolita”, pod koniec swojej kadencji prezydent Andrzej Duda dokonał kilku ułaskawień, w tym mężczyzny skazanego za przestępstwo seksualne wobec małoletniej córki.

Spychalski: To, co się dzieje wokół ułaskawienia, jest obrzydliwe i cyniczne

To, co się dzieje wokół ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę – na wniosek pokrzywdzonej, poparty przez sądy i prokuraturę – mężczyzny, jest...

zobacz więcej

„Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane (nie było gwałtu). Dorosła już od lat pokrzywdzona z matką prosiły o uchylenie zakazu zbliżania się, bo w praktyce mieszkają ze skazanym w jednym domu. To sprawa rodzinna” – informował prezydent, odnosząc się do informacji medialnych.

Ziobro zapytany o tę sprawę przez dziennikarzy odpowiedział, że „prezydent wykorzystał prawo łaski i narzędzia zawarte w tym uprawnieniu dla uczynienia pewnego dobra dla ofiary, która go o to poprosiła”.

– Środek karny, który został skrócony, stosuje się tylko i wyłącznie dla ofiary. A ta ofiara prosiła go, aby ten środek przestał być stosowany, bo był dla niej jako ofiary dolegliwością, represją – mówił.

– Dlatego sądy, kuratorzy, prokurator generalny, a później prezydent – zgodnie uznaliśmy, że trzeba uszanować wolę tych kobiet (...), by ułatwić ich życie, by uszanować to, że odbudowały pewne relacje rodzinne, że człowiek wrócił do normalnego funkcjonowania i pracuje ciężko dla tej rodziny – wskazał Ziobro.

„Niemiecki szmatławiec!” Burza wokół dziennika „Fakt”

„Hienami” i „rynsztokiem” politycy PiS nazywają dziennikarzy tabloidu „Fakt”, którzy zaatakowali prezydenta Andrzeja Dudę za spełnienie prośby...

zobacz więcej

Minister powiedział, że „tymczasem są tacy, którzy pastwią się nad tymi ofiarami, nad tymi kobietami”. – To robi niestety sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego i w tym uczestniczy sam prezydent Trzaskowski – zaznaczył.

– Sztab jednego z kandydatów fałszywie przedstawia tę historię po to, aby zaszkodzić prezydentowi Dudzie, który szlachetnie w tej sprawie postąpił – podkreślił Ziobro. Ocenił, że „bylibyśmy bezduszni, gdybyśmy nie skorzystali z prawa łaski i nie pomogli tym kobietom na zasadzie pewnego wyjątku – dla nich, nie dla sprawcy”.

Jak zastrzegł, nie zmienia to faktu, że „wobec pedofili trzeba być bezwzględnym i niezwykle ostrym”. – Ale trzeba być też człowiekiem, mieć serce, widzieć ofiarę – dodał Ziobro.

źródło:

Zobacz więcej