RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyrok ws. braci „polskiego Fritzla”

Mężczyzna, nazwany przez media „polskim Fritzlem”, umożliwiał dokonywanie gwałtów na pozbawionej wolności kobiecie swoim dwóm braciom za pieniądze na alkohol (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Na kary od 12 do 12,5 roku więzienia Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał dwóch mężczyzn, oskarżonych o wielokrotne zgwałcenie kobiety. Poszkodowana była więziona w piwnicy przez męża Mariusza Sz., „polskiego Fritzla”, skazanego wcześniej na 25 lat więzienia.

„Kasta”: Zbiorowy gwałt na 17-latce, wśród oskarżonych syn znanego polityka

Kilka lat temu po imprezie klubowej w Pietrzykowicach na Śląsku doszło do gwałtu na 17-letniej dziewczynie. Mężczyźni – wśród nich syn znanego...

zobacz więcej

Dwóch oskarżonych – Andrzej i Marian Sz. – to bracia Mariusza Sz. Pierwszy z nich został skazany na karę 12,5 roku więzienia, a jego brat na 12 lat więzienia.

Andrzej Sz. i Mirian Sz. będą mogli ubiegać się o przedterminowe zwolnienie z więzienia po 3/4 odbytej kary. Andrzej Sz. ma też zapłacić poszkodowanej 20 tys. zł nawiązki, a Mirian Sz. – 10 tys. zł.

Wyrok nie jest prawomocny.

Tragedia miała miejsce w małej kaszubskiej wiosce. Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad kobietą zaczęło się w 2006 r. i trwało do grudnia 2010 r. Głównego oskarżonego w tej sprawie – Mariusza Sz. – oskarżono o przetrzymywanie żony w piwnicy od stycznia 2009 r. do grudnia 2010 r., wiązanie jej, bicie, głodzenie, wielokrotne gwałty na niej.

Mężczyzna, nazwany przez media „polskim Fritzlem”, umożliwiał też dokonywanie gwałtów na związanej i pozbawionej wolności kobiecie swoim dwóm braciom za pieniądze na alkohol. Oskarżonym w tej sprawie był też kuzyn Mariusza Sz., ale zmarł on w trakcie postępowania sądowego.

Mariusz Sz. był też oskarżony o fizyczne i psychiczne znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad dwiema córkami oraz o seksualne molestowanie starszej z nich. Zarzucono mu również fizyczne znęcanie się nad kolejną partnerką i jej synem oraz zagłodzenie na śmierć psa.

W grudniu 2017 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok 25 lat więzienia dla Mariusza Sz., wydany przez sąd niższej instancji.

źródło:

Zobacz więcej