RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Słowacji: Chcę czerpać z polskich doświadczeń w wykorzystywaniu funduszy UE

„Polska doskonale sobie radzi i jest wzorem europejskim” (fot. PAP/Rafał Guz)

Polska i ludzie, którzy tu mieszkają, to są nasi bracia i siostry – oświadczył premier Słowacji Igor Matovicz na briefingu prasowym przed spotkaniem z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Podkreślił, że Słowacja chce czerpać z polskich doświadczeń w wykorzystywaniu funduszy unijnych.

Prezydent Słowenii po polsku do Andrzeja Dudy i Polaków: jestem pełen podziwu

„W imieniu wszystkich Słoweńców składam Państwu wyrazy naszej solidarności we wspólnej walce przeciwko koronawirusowi. Jestem pełen podziwu dla...

zobacz więcej

– Polska i ludzie, którzy tu mieszkają, to są nasi bracia i siostry, i można zadać sobie pytanie, jak poprawić to, co jest dobre, to co już działa, ale zawsze można pomyśleć, że, da się osiągnąć jakiś postęp – oświadczył szef słowackiego rządu.

Jak przekonywał, „chcemy rozwijać nasze wspólne relacje, żeby były, jak najlepsze, żeby umocnić stosunki handlowe, żeby nasza bliskość nie była tylko bliskością językową”. Przyznał, że osobiście „kocha język polski”. – Jest taki szczebiotliwy – dodał.

Matovicz zaznaczył, że nie chodzi tylko o rozumienie się pod względem językowym, ale „żebyśmy rozumieli się także w obszarze ekonomicznym”.

– Żeby polscy inwestorzy inwestowali na Słowacji, słowaccy w Polsce, tak jak dzieje się to już dzisiaj, aby polscy turyści być może mogliby przyjechać do nas, w nasze góry, być może słowaccy turyści mogliby przyjechać zapoznać się z pięknem Bałtyku – podkreślił.

Jak zauważył, w Komisji Europejskiej słyszymy tylko dobre rzeczy o Polsce. – Że Polska doskonale sobie radzi i jest wzorem europejskim, jeśli chodzi o wykorzystywanie i absorpcję funduszy europejskich – zaznaczył szef słowackiego rządu.

– Chcemy czerpać z doświadczeń polskich w tej sprawie, ponieważ Słowacja ma z tym wielki problem, wielki problem z korupcją związaną z wykorzystaniem tych środków. Chcemy je wykorzystywać z korzyścią dla naszych obywateli, żeby (środki unijne – red.) nie ginęły na wybranych wcześniej skomplikowanych, ukrytych rachunkach – oświadczył Matovicz.

Zwracając się do Morawieckiego, wyraził nadzieję, że Słowacja będzie mogła liczyć na jego pomoc.

– Jestem tu więc jako ten młodszy brat, ale jednocześnie czujemy się równoprawnymi partnerami. Mam nadzieję, że nasze stosunki będą w przyszłości tylko i wyłącznie lepsze i zrobimy wszystko po to, że tak właśnie się stało – zadeklarował premier Słowacji.

źródło:

Zobacz więcej