RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

ABW zatrzymała cztery osoby z grupy mającej wyłudzać podatek VAT

Grupa miała doprowadzić do strat Skarbu Państwa łącznie na ponad 26 mln zł (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby z grupy mającej wyłudzać podatek VAT i doprowadzić do strat Skarbu Państwa łącznie na ponad 26 mln zł. Troje zatrzymanych to osoby spokrewnione, które miały fałszować dokumentację.

ABW zatrzymała cztery osoby za masową produkcję nazistowskich przedmiotów [GALERIA]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby podejrzewane o produkowanie, posiadanie i przesyłanie w celu rozpowszechniania...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział , że zatrzymań na terenie woj. śląskiego dokonali funkcjonariusze z katowickiej delegatury ABW.

– To kolejne zatrzymania na podstawie materiałów wyodrębnionych ze śledztwa przeciwko nieżyjącemu byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcinowi K. W tym śledztwie jest 38 podejrzanych, ale z uwagi na rozwojowy charakter sprawy niewykluczone są kolejne zatrzymania – powiedział Żaryn.

Według śledczych troje spokrewnionych ze sobą zatrzymanych przez ABW osób miało zorganizować i zajmować się dokumentowaniem fikcyjnego transportu towarów z Polski do innych krajów Unii Europejskiej. Wytworzona przez nich dokumentacja pozwalała na nienależne zwroty podatku VAT na rzecz firm objętych śledztwem.

ABW zatrzymała podejrzewanego o stworzenie piramidy finansowej

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o stworzenie piramidy finansowej. Zatrzymany w latach 2013-16 miał utworzyć...

zobacz więcej

Czwarta zatrzymana przez ABW osoba miała zajmować się pozyskiwaniem osób, na które zakładane były tzw. firmy-słupy.

Śledztwo ABW w sprawie tej zorganizowanej grupy przestępczej nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach, gdzie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udzielenia pomocy w oszustwie o wartości ponad 3,5 mln zł i przestępstw skarbowych.

Żaryn podał, że za takie przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator wobec jednej z zatrzymanych osób zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, a wobec pozostałych trojga wystąpił z wnioskiem o trzymiesięczny areszt.

źródło:

Zobacz więcej