RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Francji podał się do dymisji

Edouard Philippe kierował francuskim rządem od 2017 roku (fot. Nicolas Liponne/NurPhoto via Getty Images)

Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek do dymisji – poinformował Pałac Elizejski. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że na ostatnie dwa lata jego obecnej kadencji powołany zostanie nowy rząd.

Francja niezadowolona z NATO

Francja powiadomiła NATO, że zawiesiła swój udział w operacji na Morzu Śródziemnym, której celem jest przestrzeganie embarga nałożonego na przez...

zobacz więcej

Edouard Philippe, z wykształcenia prawnik, kierował francuskim rządem od 15 maja 2017 roku. W październiku 2018 przez kilkanaście dni czasowo kierował resortem spraw wewnętrznych w związku z dymisją Gérarda Collomba.

Philippe będzie sprawował funkcję premiera do czasu utworzenia nowego gabinetu.

– Nowy etap to nowe cele w zakresie niezależności, odbudowy, pojednania i nowych metod. Za to będzie odpowiadał nowy zespół – powiedział Macron w wywiadzie udzielonym prasie regionalnej.

Agencja Reutera zwraca uwagę na narastające spekulacje na temat przetasowań w rządzie po niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych we Francji i dobrym wyniku Zielonych kosztem prezydenckiej partii LREM.

Macron poinformował również, że jedną z reform, które chciałby wprowadzić w ostatnich dwóch latach swej obecnej kadencji jest naprawa systemu emerytalnego.

Najbliższe wybory prezydenckie we Francji są zaplanowane na 2022 rok. Macron został wybrany na najwyższe stanowisko w państwie w 2017 roku.

źródło:

Zobacz więcej