RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Inwestycje i handel pomogą wyjść z kryzysu. Spotkanie premierów Polski i Słowacji

Przez ostatnie kilka lat kontakty handlowe między Polską i Słowacją urosły o ponad jedną trzecią. Ten fenomenalny rozwój został ostatnio przystopowany przez epidemię, ale mamy plan jak znów doprowadzić do wzrostu handlu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z premierem Słowacji Igorem Matoviczem przed szczytem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Jak obniżka podatków wpływa na ceny. Morawiecki prezentuje koszyk Dudy

„W polityce liczą się spełnione obietnice, a nie puste słowa. Przez 8 lat rządów PO tych drugich nasłuchaliśmy się aż nadto. Ile z nich zostało...

zobacz więcej

– Fenomenalny rozwój gospodarczy między naszymi krajami został trochę przystopowany przez epidemię, ale już teraz ruszamy z powrotem do przodu, mamy plany, w jaki sposób szybciej doprowadzić do bliskości między naszymi przedsiębiorstwami tak, żeby z powrotem handel rósł – powiedział szef polskiego rządu.

Podkreślił, że Polska stwarza bardzo dobre warunki do inwestycji. – Zapraszamy słowackich inwestorów do Polski, jest też kilku sporych polskich inwestorów, którzy zainwestowali na Słowacji, w ten sposób nasze relacje bardzo mocno się zbliżają – mówił Morawiecki.

Zwracał uwagę, że na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej omówione zostaną m.in. sprawy europejskie, takie jak „wieloletnie ramy budżetowe” czy Fundusz Odbudowy.

– Bardzo się cieszę, że Polska i Słowacja, ale i cała Grupa Wyszehradzka, ma bardzo podobne podejście, bo łatwiej się oczywiście negocjuje w takiej grupie przyjaciół, dobrze porozumiewających się ze sobą państw. Rozmowy polsko-słowackie to bardzo wyraźny znak wspólnego zrozumienia w tak wielu tematach – podkreślił Morawiecki.

Polska przejmuje w piątek przywództwo w Grupie Wyszehradzkiej. Z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej w Belwederze spotka się również prezydent Andrzej Duda. Przywódcy będą rozmawiać na temat negocjacji w sprawie budżetu Unii Europejskiej i unijnej polityki wobec kryzysu uchodźczego.

Polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej potrwa rok. Później pracami tej inicjatywy będą kierować Węgrzy. Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 r. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na cyklicznych spotkaniach głównie prezydentów, premierów i szefów dyplomacji.

źródło:
Zobacz więcej