RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kto jest faworytem w II turze? Ważne pytanie w kampanii prezydenckiej [SONDAŻ]

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski mają niewiele ponad tydzień na przekonanie do siebie wyborców (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images; Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images))

Blisko połowa Polaków jest zdania, że w II turze wyborczego starcia sukces osiągnie prezydent Andrzej Duda – wynika z sondażu pracowni Social Changes, przygotowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl. Na kontrkandydata urzędującego prezydenta, Rafała Trzaskowskiego, stawia znacznie mniejsza grupa badanych.

Nowy sondaż dla „Wiadomości”. To on wygrywa wybory prezydenckie

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

12 lipca o głosy Polaków powalczą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, którzy w pierwszym głosowaniu uzyskali największy odsetek głosów – odpowiednio 43,5 proc. i 30,46 proc.

SocialChanges zadało Polakom pytanie: Kto wygra wybory i zostanie prezydentem Polski?

Prezydenta Andrzeja Dudę wskazało 47 proc. Badanych. Kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego wybrało z kolei 41 proc. 12 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Pracownia zaznacza, że w wynikach badania uwzględniono tych respondentów, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach. Portal wPolityce, który zlecił przeprowadzenie sondażu, wskazuje, że zdaniem politologów przekonanie o szansach konkretnego kandydata na wygraną jest bardzo ważnym czynnikiem w kampanii wyborczej.

W tej samej fali badań ankietowanych pytano też o to, na kogo oddadzą swój głos 12 lipca. Portal podaje, że w drugiej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę zamierza zagłosować 53 proc. ankietowanych. Z kolei na kandydata Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego – 47 proc. Deklarowana frekwencja wynosi 64 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 26 do 27 czerwca 2020 roku. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1045 osób.

źródło:
Zobacz więcej