RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żmija w kuchni. Domownicy musieli ją sami przepłoszyć

Na całe szczęście nikomu nic się nie stało (fot. Shutterstock/imageBROKER.com)

Nietypowy gość pojawił się w jednym z domów jednorodzinnych w Jaszczurowej (woj. małopolskie). Pod zlewozmywakiem w kuchni zagnieździła się żmija. Domownicy nie byli w stanie wezwać pomocy straży pożarnej, dlatego sami przepędzili gada.

Żmija zygzakowata zadomowiła się w kuchni. Interweniowała policja

Policjanci ze Szczytna zostali wezwani na interwencję do domu jednorodzinnego, w którym pojawiła się żmija zygzakowata. Jeden z funkcjonariuszy...

zobacz więcej

To miał być zwyczajny poranek. Rodzina szykowała się do śniadania. W pewnym momencie ojciec miał otworzyć drzwi od zlewozmywaka, w którym zagnieździł się wąż.

Sporych rozmiarów gad miał wypełznąć z szafki na środek kuchni, w której znajdowała się również żona i córka mężczyzny. Przerażone wskoczyły na stół.

Mężczyzna wziął mopa, który znajdował się akurat pod ręką i przegonił nim jadowitego węża, prosto na zewnątrz. Żmija zniknęła w zaroślach. Na całe szczęście nikt nie został ukąszony przez węża.

Mężczyzna chciał zadzwonić na straż pożarną, jednak telefony były w innym pokoju, na drodze do którego wiła się żmija.

Żmija zygzakowata (łac. Vipera berus) jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Najczęściej można ją spotkać na przełomie kwietnia i maja, gdy ma okres godowy. Ulubionym środowiskiem żmij są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów. Miejscem rozrodu dla tych gadów mogą być nawet przydomowe ogródki skalne. Można ją poznać po „sercowatej” głowie, wyraźnie wyodrębnionej od reszty sylwetki i charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała (tzw. wstędze kainowej).

źródło:
Zobacz więcej