RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KoronaBilans Przedsiębiorstw: mimo pandemii rośnie optymizm

Spadła liczba firm, które przez koronawirusa zmuszone były całkowicie zawiesić produkcję (fot. pixabay/RJA1988)

Przedsiębiorcy nauczyli się żyć z koronawirusem i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”. Mniej firm deklaruje też konieczność zwalniania pracowników.

KE wszczęła procedurę wobec Polski. Chodzi o zmianę zawartą w tarczy 3.0

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczyna wobec Polski procedurę o naruszenie prawa UE w związku ze skróceniem kadencji prezesa...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według ekspertów KRD w najnowszym badaniu wyraźnie wyróżniają się dwie grupy przedsiębiorców. Pierwsza ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako dobrą - obecnie to 36,1 proc. respondentów (miesiąc temu 31,9 proc., a w maju 24,6 proc.). Druga – „ani dobrze, ani źle”. Takie neutralne odpowiedzi wskazuje 33,8 proc. firm - w porównaniu z 28,2 proc. w poprzednim badaniu i 26,1 proc. w maju.

Z kolei prawie połowa przedsiębiorców sądzi, że w najbliższych trzech miesiącach ich sytuacja ekonomiczna nie zmieni się (49,5 proc.); miesiąc temu oceniało tak nieco ponad 40 proc. badanych.

– Pogorszenia sytuacji w najbliższych trzech miesiącach obawia się 22 proc. W poprzedniej edycji badania takie przypuszczenia miał co czwarty przedsiębiorca, a w maju co drugi właściciel firmy. Spada także odsetek przedsiębiorstw, którzy odczuwają wpływ pandemii na działanie firmy – zaznaczył prezes Krajowego Rejestru Długów BIG Adam Łącki, komentując wyniki badania.

Dodał, że miesiąc temu 81 proc. firm zauważyło, że koronawirus wpływa na produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług, a aktualnie deklaruje tak 75 proc. ankietowanych. – Oznacza to, że przedsiębiorcy przystosowali się do nowej rzeczywistości i nauczyli się w niej funkcjonować – ocenił Łącki.

Zdaniem ekspertów KRD dowodem na to, że koronawirus powszednieje, są też odpowiedzi respondentów pytanych o przychody. Obecnie 28,5 proc. właścicieli firm uważa, że w najbliższych trzech miesiącach ich przychody pozostaną bez zmian. To o 10,9 pp. więcej niż miesiąc temu i o 19 pp. więcej niż dwa miesiące temu.

Z kolei nieco ponad 54 proc. przedsiębiorców uważa, że przychody zmaleją – to spadek o 10,4 pp. względem poprzedniego miesiąca i o 24,9 pp. względem pierwszej edycji badania. Natomiast 4,9 proc. przedsiębiorstw (o 0,9 pp. więcej niż wcześniej) zakłada, że ich przychody wzrosną.

Spadła liczba firm, które przez koronawirusa zmuszone były całkowicie zawiesić produkcję, sprzedaż bądź świadczenie swoich usług. Z deklaracji respondentów wynika też, że w najbliższych miesiącach firmy otworzą się na nowych pracowników, z kolei mniej firm deklaruje konieczność ich zwalniania. Zwiększa się również zadowolenie z pomocy dla firm ze strony państwa.

źródło:

Zobacz więcej